Skip to main content

Kristi Mühling

SOOLO kontsertsari

Kristi Mühling on Eesti kromaatilise kandle interpreet kes tegutseb mitmetes muusikastiilides. Ta on paljude kandlele loodud teoste esmaettekandja nii solisti kui kammermuusikuna ning kuulub ansamblitesse Resonabilis (asutatud 2002, www.resonabilis.com) ja Una Corda (asutatud 2009, www.unacorda.net).

 

Kristi Mühling on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kromaatilise kandle õpetuse alusepanija ning on töötanud samas õppejõuna alates kandle eriala asutamisest 2002. aastast. Ta on sündinud 1971. aastal Tallinnas, kus alustas 10- aastaselt kandleõpinguid Tallinna Muusikakoolis Els Roode juhendamisel ning jätkas samal erialal Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. Aastatel 1991–2000 õppis ta Sibeliuse Akadeemias Helsingis mille lõpetas magistrikraadiga kandle erialal solisti osakonnas (õppejõud Ritva Koistinen). Kristi Mühing on aktiivne interpreet, kes esineb tihti solisti- ja kammermuusikuna nii kodu- kui välismaal. Ta on pühendunud eesti kromaatilise kandle kui mitmekülgsete võimalustega instrumendi tutvustamisele, arendamisele ja propageerimisele ning teeb pidevalt koostööd heliloojatega uue kandlerepertuaari loomiseks. Ta on arvukate kandlele loodud uudisteoste esiettekandja esitades Mirjam Tally, Lauri Jõelehe, Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannese, Malle Maltise, Märt-Matis Lille, Kristjan Kõrveri, John Buckley (Iirimaa) ja teiste teoseid.

 

Lisaks ansamblitele Resonabilis (kannel, flööt, hääl, tšello) ja Una Corda (kannel, harf, klavessiin) osaleb ta erinevates muusikalistes projektides. Ta on esinenud solistina koos Tallinna Kammerorkestri, ERSO ja NYYD Ensemblega ning osalenud jazzmuusiku ja -helilooja Maria Fausti projektis Sacrum Facere. Viimastel aastatel on ta huviorbiiti tõusnud vaba improvisatsioon mis pakub tohutult võimalusi kandlemuusika avardamiseks. Improvisatsiooniga on seotud ka tema värskeim koostöö Marimaa pärimuslaulja Anna Mishinaga kellega koos on üles astutud festivalil Tallinnn Music Week ja Soome- Ugri Maailmakongressil Lahtis aastal 2016.

 

Käesolev kontsert koos näitusega “Elust maal” pakub kuulamiseks nii heliloojate loodud kandlemuusikat (Malle Maltise tsükkel “Kandlekirjad”, Rene Eespere “Murdepunkt”) kui ka enda seadeid pärimusmuusikast ja vabu improvisatsioone. Kannel kui ürgset päritolu eesti rahvapill on tänapäeval läbi teinud suured muudatused nii pilliehituse kui repertuaari osas, jäädes oma kõlalt siiski lähedaseks selle pilliga mida mängisid meie esivanemad juba tuhat aastat tagasi. Elu kui pidev muutumine, kohati ka kõike peapeale keerav, on sellegi kontserdi läbiv teema.

 

SOOLO kontserdid toimuvad koostöös Tallinna Kunstihoonega, kuraator Robert Jürjendal.

 

Sissepääs kontserdile näitusepiletiga.