Skip to main content

Nature morte. Kirsid ja skelett

Ketli Tiitsar, Kristi Paap

Alates 11. augustist on Tallinna Linnagaleriis avatud Ketli Tiitsari ja Kristi Paapi ühisnäitus „Nature morte. Kirsid ja skelett. Kolmas peatükk“, kus kunstnikud esitlevad uusimaid ehteid oma 2015. aastast alguse saanud töötsüklist „Nature morte“.

 

Näituse avamine toimub neljapäeval, 10. augustil kell 18:00 ning see jääb avatuks 10. septembrini.

 

Prantsuskeelne fraas nature morte, sõna-sõnalt “surnud loodus”, viitab elutu looduse ja esemete kujutamisele. Hoolikalt läbimõeldud kompositsioonidesse põimisid kunstnikud esemete, loomade ja loodusandide sümbolväärtuste abil mitmekihilisi jutustusi. Sajandeid on natüürmort ehk vaikelu pakkunud kunstnikele palju suuremat vabadust kui tellimise peale portree- või maastikumaalide loomine.

Ketli Tiitsari ja Kristi Paapi 2015. aastal Müncheni ehtenädala programmi raames esmakordselt eksponeeritud ning 2016. aastal raamatu kuju võtnud näituseprojekt saab oma kolmanda elu Tallinna Linnagaleriis. Ühisnäitus kasvas välja Tiitsari ja Paapi pikaajalisest praktikast kasutata oma ehete loomisel looduslikke materjale – erinevaid puiduliike ning luuviljaliste seemneid.

 

„Loodus peidab endas vorme ja värve, mis mind vaimustavad ja õhinal tahan neid leide teistega jagada. Aastatega korjatud puidu- ja luuviljaliste seemnete kogust innustatuna, valin ehte kuju ja rütmi ning edasi loob ehe ennast ise,“ kirjeldab oma algimpulsse Kristi Paap, kelle seemnetest valmistatud õites algus ja ots justkui üheskoos samas hetkes esinevad.

 

Ketli Tiitsar töötab puiduga – argise, laialt levinud ja tuntud materjaliga, mis „ühtpidi on tähenduste- ja võimalusterohke, siis jälle piinlikult tuttav ja igavavõitugi,“ räägib ta oma meelismaterjalist. „Minu jaoks on huvitav kasutada materjali, mida minu või mu sõprade vanavanemad on pikki aastaid kasvatanud. Kas mitmete inimpõlvede vanune puit hakkab mulle midagi selle pikaajalise töötlemise jooksul ette kirjutama?“

 

Näituse helikujundus on kokku pandud ehete kandmisel tekkinud helidest. Helikujunduse autoriks on Janek Murd, kes kunstnikega samal ajal metallikunsti erialal õppis. Praegu tegutseb Murd peamiselt muusika valdkonnas.

 

Näituseruumi arhitektuurne lahendus on valminud koostöös arhitekt Andres Ojariga.

 

Näitusel on müügil raamat „Nature morte. Kirsid ja skelett“

Ketli Tiitsar (s 1972) ja Kristi Paap (s 1973) kohtusid enam kui 20 aastat tagasi õpingute ajal Eesti Kunstiakadeemia metallikunstiosakonnas. Näitustel osalenud alates 1994. aastast. 1996-2005 olid mõlemad kunstirühmituse F.F.F.F. liikmed. Nad on teinud näitusi nii koos, kui iseseisvalt Eestis ja välismaal.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Kuu Stuudio, Sadolin, Andres Ojari, Janek Murd, Tuuli Aule, Andres Ansper, Indrek Sirkel, Kaupo Kangur, Jaana Jüris, Alma, Dénes, Vahur.