Skip to main content

Visuaalkurnatus

Kuraator: Anthea Buys

Kunstihoones on avatud fiktiivse ärimehe Ossip Mandelštami fotomuuseumi ülevaatenäitus

 

Alates 2. septembrist on kunstihoones ja fotomuuseumis avatud kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu peanäitus „Visuaalkurnatus“, kus osalevad 13 kunstnikku üle maailma. Kuraator Anthea Buysi koostatud näitusel segunevad kunstiteosed ilukirjandusliku looga ühest vene päritolu ärimehest, tema unistustest ja tema huvist fototehnoloogia vastu.

 

Näituse jääb avatuks 8. oktoobrini.

 

Kuraator: Anthea Buys
Kunstnikud: Andrew Amorim (NO), Victoria Durnak (NO), Mathijs van Geest (NO/NL), Carl Johan Högberg (NL), Henri Hütt (EE), Toril Johannessen (NO), Paul Kuimet (EE), Laura Kuusk (EE), Antonis Pittas (GR/NL), Mårten Spångberg (SE), André Tehrani (NO), James Webb (ZA), Kristina Õllek (EE).

Tänasel totaalse pildiküllastuse ajastul on foto piirjooned täielikult hägustunud. Üks fotokujutis oli varem ainulaadne ime, mille valmistamiseks kulus pimikus minuteid, kui mitte tunde. Nüüdseks on pildistamine ühe nupuvajutuse kaugusel ning tulemus kättesaadav loendamatutele inimestele üle maailma. Milline on siis üks tõeline foto? Kas pilt paberil või pikslid helendaval ekraanil? Aga mis on see kuma, mis jääb su silme ette kui enne uinumist silmad suled?

 

Sarnase küsimuseni jõuab ka Ossip Mandelštam, kes ühel hommikul ärgates näeb oma silme ees värvilist lillemustrit ning ei mõista kust see sinna on saanud. On see mälestus mingist fotost või tema alateadvuse vingerpuss? Ei tea, kas tulevikus vaatame fotot veel silmadega või näeme seda hoopis oma vaimusilmas või tunneme maitsena oma keeleotsal?

 

„Näitusel kasutatakse fotograafia mõistet pigem lähenemisviisina visuaalsele maailmale kui kindlate tehniliste omadustega piirduva vahendina. Sellise mõtteviisi järgi tähendab foto viisi, kuidas keegi maailma suhtub ja seda mõtestab, ning seega ei piirdu fotograafia traditsiooniliste fotode loomisega,“ tutvustab kuraator Anthea Buys oma näituse lähtepunkti. Näitusel „Visuaalkurnatus“ saab lisaks tavapäraste fotode nautimisele sukelduda virtuaalreaalsuse maailma, osa saada kuuldemängudest, installatsioonidest ja videoteostest.

 

Fotokuu juhid Kadri Laas ja Laura Toots kutsusid Anthea Buysi selleaastase biennaali peanäitust kureerima, kuna neid paelus Buysi silmapaistev võttestik ja luulelisus: „Lugesime Buys’i varasemaid tekste, milles oli kombineeritud teooria ja luiskelood ning need tutvustasid meile ta intuitiivsust, uudishimu kaasaegse maailma vastu ja huvi kommenteerida meid ümbritsevat omanäolisest ilukirjanduslikust aspektist.”

 

Näitusega koos ilmub infotrükis, mis sisaldab teoste kirjeldusi, kuraatori esseed ja ilukirjanduslikku lugu Ossip Mandelštamist.

 

Tallinna Fotomuuseumis on „Visuaalkurnatuse“ raames eksponeeritud kaks teost James Webbilt.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Kuu Stuudio, Sadolin, EV100, Mondriaan Fond, Kalev Spa, Eesti Fotokunstnike Ühendus, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Tallinna Fotokuu, Bergeni omavalitsus, Norwegian Arts Council, Hordaland Kunstsenter, Digiekraanid.