Skip to main content

Olge te hoitud ja armastatud

Kuraator Tamara Luuk

Toetudes peaaegu puutetundlikule visuaalsusele, üritab see näitus eirata verbaalselt konstrueeritud kontekste. Siinesitatud tööde tähendus ja märgilisus lähtub eelkõige emotsionaalsest mälust, mis keeldub allumast ideoloogiatele ja muutuvaile interpretatsioonidele. Inimeseks olemise aluspõhi – lapsepõlve mälestused, hirm, usaldus ja kõhklus, igatsus terviklikkuse ja vaimuselguse järgi on tuttavad kõigile, olgugi nad peidetud pragmaatilise, filosoofilise või poliitilise eksistentsi tagusesse halli tsooni. Sageli on kunst ainus koht, kus sügavalt sisimast tulevad teated kõnelda võtavad, ja kus niinimetatud nõrkused tugevuseks muutuvad. Nii lihtsameelselt nagu see kõlabki, on see näitus pühendatud kunstile, mis teeb haiget ja tervendab, ja kunstnikele, kes loovad vormi ja muudavad nähtavaks.

 

„Olge te hoitud ja armastatud“ on tööpealkiri näitusele, mis räägib kunstist kui sinu seisundite sõbrast ja tegijast, sinu maailmas olemise lahutamatust kaaslasest. Ja kunstnikest, kelle loomingule tänu see võimalikuks saab; kes usuvad ja teavad, et on asju, mida kunst õpetab ja tervendab paremini kui elu.

Kunstihoone nelja saali on plaanitud erinevaid teoseid, nii kohalikke kui Lääne-Euroopa omi. Kolm Eesti kunstnikku, kelle tööd on kindlalt kohal, kes esindavad meie kunstipildi sümboolset läbilõiget elu ja kunstikogemust tugevasse ja vahetusse tervikusse siduvast loomingust, on Dénes Farkas, Tõnis Saadoja ja Jevgeni Zolotko. Ülejäänud kunstnikud tulevad kultuuriruumist, millesse me alati kuuluda oleme tahtnud, nende tööd tuleb laenutada belgia, rootsi ja hollandi muuseumidest ja erakogudest. Juhul kui see õnnestub, saavad näitusel olema ka Marlene Dumas (s 1953), Mark Mandersi (s 1968) Jean Rustini (1928-2013) varasemad, nende kuulsuse-eelsed teosed koos Dénes Farkasi Prinzhorni kollektsiooni kuuluvatest töödest kohapeal tehtud fotodega.

Dénes Kalev Farkas (s 1974 Budapestis), lõpetanud EKA graafika (2001 BA) ja fotograafia osakonna (2003 MA). Meie oluliseimaid foto- ja installatsioonikunstnikke, kelle arvel on hulganisti personaal- ja rühmanäitusi 1998.a. alates. Esindas Eestit 55. Veneetsia biennaalil (2013, kuraator Adam Budak).

 

Tõnis Saadoja (s 1980), lõpetanud EKA maalikunsti osakonna BA (2004) ja Ida-Londoni ülikooli vabade kunstide magistratuuri (2006). Visuaalkunsti vanima esindaja – maali – arvestatavaim viljeleja tänapäeva Eestis, äratanud elule monumentaalmaali avalikus ruumis (No99 teatri laemaal 2012), autasustatud Konrad Mäe (2015) ja Kristjan Raua medali ja preemiaga (2013), Köler Prize publikupreemia laureaat (2011).

 

Jevgeni Zolotko (s 1983), lõpetas Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuri osakonna (BA 2008). Skulptor ja installatsioonikunstnik, esimese Köler Prize´i laureaat (2011) ja üks seitsmest Eestit esindavast kunstnikust Riia Kaasaegse Kunsti esimesel biennaalil RIBOCA (2018). Hoiab elus slaavi vaimsuse sügavust ja haaret meie kunstimaastikul.