Skip to main content

Immerse!

Näitus „Immerse!“ on valminud rahvusvahelises koostöös uurimisprojekti „Teisel pool mateeriat“ („Beyond Matter“) raames, mis viib kultuuripärandi ja areneva kultuuri virtuaalreaalsuse piirile. Tallinna Kunstihoone on projektis osalenud 2019. aastast ning näitus ja selle kataloog tähistavad mitmeaastase ettevõtmise lõppu. Koostööprojekt tegeleb institutsioonilistes raamistikes visuaalkunsti loomisel ja vahendamisel toimuva nihkega, mis on suuresti tingitud arvutus- ja infotehnoloogia kiirest arengust, kõikjal olekust ja laialdasest kasutamisest.

 

Näitus ja selle kataloog kutsuvad vaatajaid ning lugejaid ümber mõtestama suhet tegelikkuse virtuaalmõõtmetega, küsides, kuidas saaks virtuaalreaalsus arvuti abil loodud avaliku ruumi kõikvõimalikes vormides kaasa aidata praegustele poliitilistele ja sotsiaalsetele aruteludele ning millised on virtuaalreaalsuse võimalused kunstis.

Kolme koostööaasta jooksul on kuraatorid Corina L. Apostol (Tallinna Kunstihoone) ja Lívia Nolasco-Rózsás (Karlsruhe kunsti- ja meediakeskus ZKM) kogunud rohkelt materjali, keskendudes Kesk- ja Ida-Euroopale. Rahvusvahelisel teemanäitusel eksponeeritakse projekti „Teisel pool mateeriat“ residentuuriprogrammi raames valminud kunstiprojekte nii kujunevatelt kui ka juba väljaarenenud nüüdiskunstnikelt, kes tegelevad digi- ja pärismaailma segunemise sotsiaalpoliitiliste või keskkonnamõjudega.

 

Osalevad kunstnikud Kristaps Ancāns (LV/UK), Zach Blas (US/CA), Guim Camps (ES/CO), Ami Clarke (UK), Dennis Dizon (PH/ES), Laureta Hajrullahu (XK), Hanna Hildebrand (IT/CH), Laura Kuusk (EE) & Camille Laurelli (FR/EE), Olson Lamaj (AL), Andrii Linik (UA), Anna Manankina (UA/DE), Alyona Movko-Mägi (EE), Bahar Noorizadeh (CA/IR/UK), Shelley Odradek (PL/US), Kirill Savchenkov, Tomo Savić-Gecan (HR/NL), Jonas Staal (NL/GR), Ivar Veermäe (EE/DE) ja Ksenia Yurkova (RU/AT).

 

Projekti „Teisel pool mateeriat“ kaasrahastab Euroopa Liidu toetusprogramm „Loov Euroopa“.