Skip to main content

Mart Vainre. Mullid

Alates 5. maist on Tallinna Linnagaleriis avatud Mart Vainre isikunäitus „Mullid“, kus noor maalikunstnik otsib võimalusi filtrimullist väljamurdmiseks. Kuidas filtrimulli üldse portreteerida? Millised näevad välja kajakambrisse lukku jäänud tegelased, kelle sotsiaalmeedia vood on täis värvikaid sissekandeid nende elust ja ümbrusest?
Näituse avamine toimub neljapäeval, 4. mail kell 18.00 ning see jääb avatuks 4. juunini.

 

Näitusel „Mullid“ jäljendab maalikunstnik Mart Vainre pintsli, värvi ja lõuendiga digitaalseid pilditöötlusvahendeid. Ta püüab masinat kehastades sotti saada nutimaailmas kehtivatest infokäitlemise mehhanismidest, mille abil kasutaja eelistusi ennustavad algoritmid meid niinimetatud filtrimulli lukustavad. Iga Vainre maal sünnib paarist üksikust, aga läbimõeldud pintslitõmbest, ning kõik järgnevad värvilisandused on taastöötlused ehk sämplid sellest vähesest algmaterjalist.
„Maalid, mis on koostatud näiliselt uuest informatsioonist, kuid tegelikult esitlevad vaid juba olemasoleva lõputut kaja, muutuvad nii täielikult eneseküllaseks. Selline sämplimine on sarnane digitaalsete käitumismustrite analüüsiga, mille alusel otsingumootorid ja sotsiaalmeedia keskkonnad kasutajate infovälja kureerivad. Ajastul, mil peaks olema tagatud ligipääs kõikvõimalikule uuele teabele, paiskavad algoritmid kasutajatele tagasi hoopis pisivariatsioone sellest, mida nad on juba aksepteerinud,“ selgitab Vainre käesoleva näituse maalitehnika tagamaid. Nii näeme näitusel erinevate filtrimullide kehastusi, mis lähemal vaatlusel ei koosne millestki muust kui iseenda algelementide lõpututest variatsioonidest ja kordustest.
Vainre looming flirdib nii formalismi kui ka kontseptualismi tunnustega. Tema tööd on truud traditsioonilisele maalikunstile, kuid otsivad uuendusi ning käsitlevad tänapäevaseid ja aktuaalseid teemasid. Maalikunstnik Kristi Kongi on Vainre kohta öelnud: „Arvan, et Mart on praegu üks põnevamaid maalikunstnikke Eestis. Tema töödes toimub korraga nii palju – need on kineetilised, elavad ja värvirohked ning neis on alati ära tunda kunstniku kohalolu. Usun, et igaüks leiab tema töödest punkti, millest kinni haarata, sest lisaks vormiga tegelemisele on Vainre loomingus alati olulisel ja nähtaval kohal ka parasjagu käsitletav teema.“
Näituse helikujunduse autor on helilooja Ekke Västrik, kes 2015. aasta lõpus andis välja sooloalbumi „Chasm“ ning käesoleva aasta aprillis esitles Eesti muusika päevade raames Estonia kontserdisaali fuajees heliinstallatsiooni „Kontakt kontserdisaaliga“.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber