Skip to main content

Asukoht

Tallinna Kunstihoone asub Tallinnas Vabaduse väljak 8, kus korraldab näitusi Sihtasutus Kunstihoone. SA Kunstihoone on 1934. aastast tegutsev kaasaegse kunsti asutus, mille näituseprogrammi näeb kolmes galeriis: Tallinna keskväljakul Kunstihoones ja seal lähedal Linnagaleriis ning Kunstihoone galeriis.

 

Vabaduse väljak on Tallinna linna esindusväljak ja kujundatud jalakäijate alaks. Sealt algavad lääne suunas Kaarli puiestee, ida suunas Estonia puiestee ja lõuna suunas Roosikrantsi tänav. Vabaduse väljaku põhjaküljel lõpeb Tallinna vanalinnast tulev Harju tänav. Idaküljele jääb Pärnu maantee ning Suur-Karja tänava lõpp.

 

Tallinna Kunstihoone asub Vabaduse väljaku põhjaküljel ja piirneb kõrvalhoonetega. Vasakpoolse hoone Vabaduse väljaku poolses küljes paiknevad äri- ja eluruumid ning kohvikud-restoranid.

 

Parempoolses hoones asuvad Kunstihoone galerii, Galerii-G, kunstnike ateljeed ja korterid. Selle kõrval paremal on Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli ees paekivimüüriga, sepistatud aiaga ja metallväravatega hoov.

 

Väljaku läänepoolsele küljele jääb Harjumägi, mille nõlval paikneb Vabadussõja võidusammas ning Toompeale suunduv Komandandi tee, mida ühendab Vabaduse platsiga suurte iluvaasidega trepp.

 

Idapoolsele küljele jäävad Jaani kirik ja Suur-Karja tänava lõpp ning Pärnu maantee, lõunapoolsele küljele hotell Palac, Vene Teater ja Tallinna linnavalitsus. Vabaduse väljaku all on parkla.

 

Tallinna Kunstihoone on projekteerinud arhitektid Edgar Johan Kuusik ja Anton Soans. Hoone fassaadikompositsiooni iseloomustab sümmeetria ja klassikaline mõtteviis. Selle kuubikujuline ehituskehand toetub kahele sambale. Akendest moodustub hiiglaslik klaasvitriin, mida kahel pool kaarniššides kaunistavad skulptor Juhan Raudsepa loodud pronkskujud.

 

Esimesel korrusel mõlemal pool sissepääsu on klaasseintega kaubanduspinnad. Nende vahele jääb Tallinna Kunstihoone taanduv sissepääs. Hoone esimesel korrusel on kunstihoone vestibüül. Teisel korrusel on näitusesaalid, kolmandal korrusel bürooruumid ning neljandal ja viiendal asuvad ateljeed.

Ligipääs

Vabaduse väljakule jõudmiseks võid valida bussi, trolli, trammi või takso. Peatused asuvad Estonia puiesteel, Pärnu maanteel, Kaarli puiesteel kui ka Vabaduse väljaku ääres. Välju peatuses Vabaduse väljak.

 

Estonia puiesteelt või Pärnu maantee poolt tulles tuleb läbida jalgteedega haljasala Jaani kiriku ümber. Kaarli puiestee ja Vabaduse väljaku äärsetest peatustest tulles pääsed otse kunstihoone peasissepääsu ette, kui kasutad liikumiseks Jaani kiriku poolset Vabaduse väljaku äärt.

 

Taksoga tulles palu peatust aadressil Suur-Karja 18 asuva maja vasakpoolse nurga läheduses. Seal on laiem kõnnitee osa, kus on väike kiosk. Tallinna Kunstihooneni on umbes 100 m ja lähened sihtkohale paremalt küljelt.

 

Ettevaatust! Asud kõnnitee alal, kus võib liikuda auto, sest lähedal asuvate majade sisehoovi sõidetakse risti üle kõnnitee.

 

Taksost väljudes jääb sinu taha vasakule poole Suur-Karja tänava ja Pärnu maantee ristumiskoht. Kella üheksa ja üheteistkümne vahelisse alasse jäävad erinevatesse kaugustesse puud, mida ümbritsevad ümarad looduslikud kivid koos äärekividega, vanaaegne betoonist ümar reklaampost, kaasaegne valgustusega reklaamtahvel, liiklusmärgid ümarate betoonist alustega.

 

Kella kaheteistkümne ja kolme vahelisse alasse jääb 3,5 × 2,5 m müügipaviljon, mille vahetus läheduses on suured ratastega prügikastid, liiklusmärgid ümarate betoonalustega ning puud, mille ümber on ümarad looduslikud kivid koos äärekividega. Samas suunas eemal on Suur-Karja 18 maja vasakpoolne nurk, mille ees kõnniteel on hoone keldrikorrusele viiv trepp.

 

Kella üheteistkümne ja kaheteistkümne alasse umbes 14 m kaugusele jääb muusikakooli hoovi suur 3 m laiune värav, milleni jõudes keera kella üheksa suunas. Liigu edasi umbes 40 m mööda aiamüüri äärt, mis suundub kaarjalt paremale. Teekonnal möödud kahest aiaväravast ja umbes 30 m pikast hoonest, mille esiseinas on kolm sissepääsu. Tähelepanu! Teise ukse ees kõnniteel on kaks nelinurkset sammast.

 

Liikudes edasi veel umbes 5 m, oled jõudnud Tallinna Kunstihoone sissepääsuala nurgani. Liigu veel edasi umbes 4,5 m. Kella kolme suunas umbes 6,5 m kaugusele jääb hoone välisuks.

Sissepääs

Tallinna Kunstihoone peasissepääs asub Vabaduse väljaku poolses küljes ja on nii sisenemiseks kui ka väljumiseks.

 

Maja esikülje keskel on esimese korruse ulatuses sopistunud osa ja ülemised korrused toetuvad kahele ümarale punast värvi sambale, mis on ümbermõõduga umbes 1 m. Sammastevahelise ala laius on umbes 3,5 m ja need on maja esiseinaga ühel joonel. Sammaste vahelt otse peaukse ees asuva ühe astmega trepiplatvormini on umbes 5 m.

 

Sissepääsu vasakpoolse ja parempoolse seina vahemaa kahaneb mõlemalt poolt võrdselt ning diagonaalselt välisukse suunas. Seina osad kuni peaukseni on nurgelised või kumerate nurkadega ja osa seinte pinnast on klaasist.

 

Hoone vasakpoolses tiivas on raamatupood Lugemik ja kohvik Hulda. Selle parempoolsel küljel on 1 m laiune metallraamistiku ja -võrestikuga kaldtee, mis kulgeb mööda seina äärt ning seejärel diagonaalselt paremale suundudes lõpeb Kunstihoone välisukse ees ühe astmega trepiplatvormil. Tähelepanu! Kaldteel puuduvad turvapiirded ja käsipuud.

 

Hoone parempoolses tiivas on kohvik Tuum, mille ees võib olla kohvikumööblit ja reklaamtahvleid.

 

Trepiplatvormi laius on 4 m ja pikkus 1,5 m, millel on 1,5 × 1 m suurune ühel tasapinnal kummist porimatt väiksete silmadega. Ümara kujuga silmade läbimõõt on 3 cm ja nelinurksete silmade suurus on 1 × 1 cm.

 

Hoone välisuks ja vahekoridorist edasi viiv uks on kahepoolsed ja puitraamis klaasidega. Uksed on raskesti avatavad. Käepide on vertikaalne ja torujas. Mõlemal pool uksi on puitraamistikuga klaasseinad.

 

Sisene parempoolsest uksest, mis avaneb väljapoole. Jõuad 4 m laiusesse ja 3,5 m pikkusesse vahekotta. Põrandaga ühel tasapinnal on 2,5 × 1,5 m suurune kummist porimatt, mille lehvikukujulise silma suurus on 1,5 × 1 cm.

 

Vahekoja vasakpoolne uks viib maja liftiga trepikotta. Vahekoja parempoolsest uksest suundub alla järsk trepp KuKu klubisse. Otse pääseb Tallinna Kunstihoone vestibüüli. Sisene parempoolsest uksest, mis avaneb sissepoole.

Vestibüül

Vestibüül asub hoone esimesel korrusel ja seal on kassa, garderoob, pääs teise korruse näitusesaalidesse ning tualettruumidesse.

 

Vestibüül on ristkülikukujuline, pikkusega 10,5 m. Laius ruumi esimeses osas kuni kahe meetri ulatuses on 3,5 m, laienedes 7 meetrini paremale poole ruumi tagumises osas.

 

Sisenedes jääb kella üheksa ja üheteistkümne vahelisse alasse sein. Kella üheksa suunas on seinale kinnituv puitraamiga radiaator.

Kella üheteistkümne suunda jääb poolkaarekujuline kassa, millest vasakul on mõlemasootualeti ja paremal invatualeti uksed.

 

Kella kaheteistkümne suunas on umbes 2 m laiune peegel, mille ees sama lai puidust pink või väiksemad tugitoolid.

Kella ühe suunas on garderoob. Kella kahe suunda jääb trepp, mis viib teisele korrusele näitusesaalidesse. Kella kahe ja kolme vahelises alas on sein vanaaegse tuletõrje-veevõtukapiga, mille laius on umbes pool meetrit. Kella kolme suunda jäävad tulekustuti ja prügikast.

Kassa

Kassa juurde pääsemiseks liigu välisuksest sisenedes otse edasi umbes 8 m ja seejärel vasakule umbes pool meetrit. Kassast saab osta näitusepileti ja vajaduse korral laenutada kombitavaid korruseplaane, mis tuleb lahkudes tagastada.

 

Tallinna Kunstihoones puuduvad juhtteed nägemispuudega külastajatele ja võimalus kasutada statsionaarset induktsioonsilmusega helivõimendussüsteemi.

 

Seistes näoga kassa poole, jääb sinu selja taha umbes 1,5 m kaugusele avatud garderoob, mis on iseteenindusega.

Garderoob

Garderoobi pääsemiseks liigu esmalt kassa ette või välisuksest sisenedes otse edasi umbes 8 m. Seejärel keera paremale ja liigu umbes 1,5 m. Sinu ees on 5,5 m laiune ja 3,5 m sügavune avatud esiküljega garderoobiala.

 

Otse garderoobiala poole liikudes jõuad põrandal asuva poole meetri kõrguse puidust hoiukappide rivini, millel võib vajaduse korral istuda. Hoiukapi otsakülg jääb kassa poole ja lukustatavaid kappe on mõlemal pool kolm.

 

Kummalgi pool hoiukappe on kahepoolsed 2,5 m pikkused metallriidenagide stanged, mille 1 m laiused otsaküljed jäävad kassa poole. Nagid asuvad 1,7 m kõrgusel.

 

Garderoobiala tagaseina ehk vestibüüli parempoolses tagaseinas on umbes 4 m laiune viie raamiga aken, mis on kaetud matistava materjaliga.

Garderoobist tagasi välisukse poole liikudes jääb sinust vasakule umbes poole meetri pikkune sein, millest edasi on 2 m laiune trepp, mille käsipuu on paremal. Astmetest üles liikudes pääseb teisele korrusele näitusesaalidesse.

Trepp ja pääs teise korruse näitusesaalidesse

Trepi juurde pääsemiseks leia üles hoiukappide rivi kassapoolne ots.

 

Kui seisad seljaga hoiukappide rivi otsa poole, jääb umbes 2 m kaugusele kella kaheteistkümne suunda kassa. Kella kümne suunas umbes 8 m kaugusel on välisuks. Kella üheksa suunas umbes 3 m kaugusele jääb trepi parem külg.

 

Trepi poole liikudes jääb sinust vasakule garderoobi metallriidenagi ots. Sealt edasi on umbes poolemeetrine sein, mille nurga taha jääb 2 m laiune trepp. Liigu trepi parempoolsele küljele, kus asub kõikides trepiosades metalltorukujuline käsipuu.

 

Liigu trepist üles neli astet. Viies aste on 2 × 2 m suurune trepimade, millel seistes keera paremale. Järgnevad neliteist trepiastet, viieteistkümnes aste on 2 × 2 m suurune trepimade. Tähelepanu! Selles trepiosas algab ja lõpeb käsipuu ühe astme võrra enne mademele jõudmist. Keera veel kord paremale ja liigu kaks astet edasi.

 

Teisel korrusel trepi juures seistes jääb kella kolme suunda kunstihoone kõige suurem saal. Kella kaheteistkümne suunas on uks, mis viib trepikotta, kus asub lift. Kella kümne suunas liikudes pääsed teistesse saalidesse.

 

Paremaks orienteerumiseks kasuta infolauast kaasa võetud kombitavat korruseplaani.

Lift

Teisele korrusele liftiga pääsemiseks tuleb oma soovist teada anda kassas ja sinuga tuleb kaasa Kunstihoone töötaja, kes avab vahekojast trepikotta viiva lukustatud ukse ning on sulle saatjaks ka liftis.

 

Lifti mahub ratastool, mille maksimaalne laius on 76 cm ja pikkus 86 cm.

 

Liftist väljudes oled trepikojas. Kella kolme suunas on kunstihoone teise korruse vestibüüli uks. Sisenedes jääb kella üheksa suunda suur saal. Kella ühe suunas on trepp, mis viib esimesele korrusele. Kella kolme suunas liikudes pääseb teistesse näitusesaalidesse.

Tualettruumid

Tualettruumid asuvad kahel pool infolauda. Vasakpoolne on mõlemasootualett ja parempoolne invatualett. Tualettidel on raskesti avatavad uksed.

 

Mõlemasootualeti uks avaneb sissepoole vasakule seina vastu. Ruum on ruudukujuline 2,5 × 2,5 m. Paremal möödud WC-kabiini külgseinast, jõudes nurgani, keerad veel kord paremale. Seisad näoga kabiiniuste poole, mis avanevad väljapoole vasakule.

 

Kabiini sisenedes jääb tualettpaberihoidja parempoolsele seinale ukse juurde. Põrandale toetuv välise loputuskastiga WC-pott asub kella kaheteistkümne suunas.

Teine samasugune kabiin asub esimese kabiini kõrval vasakul.

 

Ruumi ukse vastas tagaseinas asub ümar kraanikauss. Seinale kinnituv paberrätikuhoidja jääb kraanikausist vasakule ja sellest allpool on seinale kinnituv prügikast.

Kraanikausist paremal tagaseinal on seebidosaator. Ukse juurest kella ühe suunas on radiaator, mille kohal on ribikardinaga aken vaatega sisehoovi. Ruumi paremas nurgas on postament.

 

Invatualetti sisened ruumi paremast nurgast. Uks avaneb sissepoole paremale vastu seina. Ruum on ruudukujuline 2,5 × 2,5 m. Privaatsuse tagab pöördlukk.
Kohe ukse kõrval vasakul ripub abikutsenöör. Ukse kõrval kella üheksa suunas on tualettpaberihoidjatega varustatud käetugedega WC-pott. Sellest paremale jääb pissuaar.

 

Ukse juurest kella üheteistkümne suunas asub tagaseinas ümar kraanikauss. Seinale kinnituv paberrätikuhoidja jääb kraanikausist vasakule ja sellest allpool on seinale kinnituv prügikast. Kraanikausist paremal tagaseinal on seebidosaator. Ukse vastas tagaseinas on radiaator, mille kohal on ribikardinaga aken vaatega sisehoovi. Radiaatorist paremal, otse ukse vastas, on mähkimislaud.

Väljapääs

Teiselt korruselt tagasi vestibüüli jõudmiseks võid kasutada treppe või lifti. Lifti kasutamiseks tuleb sinuga kaasa Kunstihoone teise korruse töötaja, kui see on eelnevalt kassas kokku lepitud.

 

Esimesele korrusele pääsemiseks kasuta trepi vasakpoolset külge, kus asub umbes poole meetri laiune rinnatissein koos käsipuuga. Rinnatisseina peal asub külalisteraamat.

 

Trepist alla jõudes on kella kümne suunas välisuks. Kella kahe suunas on kassa. Kella kolme suunas on garderoob, kuhu jõudmiseks keera trepi lõppedes paremale. Liigu otse edasi. Paremale jääb umbes poole meetri pikkune sein, mille nurga taga on avatud garderoobiala.

 

Garderoobist hoiukappide rivi juurest on välisukseni umbes 8 m. Kui seisad seljaga hoiukappide rivi otsa poole, jääb umbes 2 m kaugusele kella kaheteistkümne suunda infolaud. Kella kümne suunas umbes 8 m kaugusel on välisuks.