Skip to main content
Haridusprogramm näitsel "Abstraktsioon kui avatud eksperiment"
Foto: Gerttu Juhkam

Haridus

Haridusprogrammide jooksul avastame teoste tähenduskihtide rikkalikku maailma. Osalejatel on soovi korral võimalik ka ise panustada tõlgenduste paljususse. Arutelu käigus loome mitmekesise tähendusvälja ja süveneme põhjalikumalt eri kunstnike autoripositsioonidesse. 

 

Haridus- ja publikuprogramme kohandame kõigile vanuserühmadele mudilastest seenioriteni ja viime läbi eesti, vene ja inglise keeles, soovi korral keelekümblusena.

 

Kunstihoone haridusprogrammid sünnivad koostöös Sally Stuudio kunstikooliga.

RINGKÄIK

Noortele ja täiskasvanutele

kolmapäeviti kell 17:00 ja neljapäeviti kell 17:00 vene keeles

 

Ringkäigu jooksul avastame teoste tähenduskihtide rikkalikku maailma, osalejatel on soovi korral võimalik ka ise panustada tõlgenduste paljususse. Arutelu käigus loome mitmekesise tähendusvälja ja süveneme põhjalikumalt eri kunstnike autoripositsioonidesse. 

 

Eesti- ja inglisekeelne näitusegiid on majas kolmapäevast reedeni. Astu ligi või telli ette publik@kunstihoone.ee  Ringkäiku saab tellida eesti, inglise ja vene keeles. Tasuda tuleb näitusepileti eest (8€/4€), ringkäik on tasuta!

 

Pakkumine kehtib, kui on vähemalt 4 osalejat. 

MATERJALI MAAGIA

Fookus: materjalikasutus
Sõnavara: installatsioon, fotograafia- ja maalitehnoloogia
Kestus: 60–90 min vastavalt grupi soovile

 

Mis teeb maalist maali ja fotost foto? Mis on see miski, mis jääb pinnal kujutatu ja aluse füüsilise koostise vahele? “Materjali maagia” toob esile kunstnike erilise suhte meediumisse – materjal on klassikaline ja traditsioone ülistav, kuid… selle kasutus ja tähendus võib olla ootamatu. Programm saab tõuke eksponeeritud teostest, lammutab need tähendus- ja materjalitükkideks ning viib meid uurima maalikunsti ja fotograafia arengut läbi aja.

Slaidiloeng näitusel “Lõputa lugu”

Vaatleme kuidas mõjuvad jooned ja rütmid fotodel ja objektidel ning kuidas kunsti kuulsat „kolmandiku reeglit“ võib leida ka kõige argisematelt objektidelt. Pole vahet, kas Paul Kuimeti ja Mihkel Ilusa fotodel on kujutatud argist interjööri, arhitektuurivaateid, taimi või kasvõi tellingute jalgu, ikka leidub seal harmooniat – klassikalist ilu.

 

Slaidiloeng “Kas kunsti saab?”. Kuldlõige

Kas kuulsat kuldlõiget võib leida ka kaasaegses kunstis? Tallinna Kunstihoone sarja “Kas kunsti saab?” uus osa näitab, kuidas kuldlõige mängib looduse ja inimtaju seaduspärasustega ja leiab näiteid nii hetkel kinniste uste taga olevalt Paul Kuimeti ja Mihkel Ilusa näituselt “Lõputa lugu” kui argistelt esemetelt. Kuhu asetada pildi fookus nii, et see poleks igav, vaid mõjuks harmoonilise kontrastina? Kas leiad enda ümber kuldlõikelisi vaateid?

 

Slaidiloeng “Kas kunsti saab?” Harmoonia

Kuidas aitab kontrast luua harmooniat? Tallinna Kunstihoone sarja “Kas kunsti saab?” uus osa näitab, kuidas kolme liiki kontrastiga pildile harmooniat luua.

 

 

Slaidiloeng “Kas kunsti saab?” Meeleline ilu

Värskes “Kas kunsti saab?” osas uurime kunsti meelelist tajumist Mihkel Ilusa teoste näitel. Kas ilu võib olla tunnetuslik? Näitusesaalis ringi käies tasub tähele panna seda, kuidas kasutame kehataju kunstiteoste kogemiseks. Ka Mihkel Ilus mängib maalikunsti traditsiooniliste vahenditega rakendades neid uudsel moel — lisaks nägemismeelele ergutab ta näitusesaalis ka vaataja haistmismeelt. Millised kunstiteosed on sind oma tajutava meelelisusega lummanud? Oli selleks lõhn, materjal või miskit kolmandat?

 

 


KOMPA – KOMPA

Fookus: eneseväljendus ja ümbritsevaga suhestumine, kunstitehnikad
Sõnavara: kompositsioon, maal, graafika, video, installatsioon, skulptuur
Kestus: 60–90 minutit vastavalt grupi soovile

 

Kevadnäitusel kompame kunstiteoseid läbi aistingute ning kunstniku materjali- ja vormivalikute. Vaatame, kas ja kuidas on kunstniku valitud tehnika tema idee teenistuses. Süveneme materjali ja keskendume kompositsioonile. Otsime vastust küsimusele, miks kunstnik kasutab just seda tehnikat eneseväljendamiseks ning kuidas see seostub tema ideega?

Haridusprogramm TÕLGENDUSPIDU

Kohandame kõigile vanuserühmadele mudilastest seenioriteni 🙂

 

Fookus: kunstiteoste kogemise ja tõlgendamise viisid

Sõnavara: graafika, maal, foto, video, skulptuur, installatsioon ja erinevad näitusel esindatud kunstitehnikad

 

Kevadnäitus toob meieni võrratu ideede ja tehnikate külluse. See võimaldab meil läbi proovida erinevaid teoste tõlgendamise viise tõsiteaduslikest mängulisteni. Nii tekib soe side kunstiga ja julgus ka hiljem galeriisse sisse astuda! Aukohal on visuaalse mõtlemise strateegiad ehk teose juhendatud tähelepanelik uurimine. Esitame endale väljakutse: kui paljudel erinevatel viisidel on võimalik kunsti kogeda? Proovime vaadata püsti ja pikali, lähedalt ja kaugelt, täiesti avatud ja kissis silmadega. Katsetame, mis muutub, kui vaatame vaid paar sekundit või kui võtame aega kogu tähelepanuga sukeldumiseks. Visandame! Anname teostele hääle ja lubame neil end liigutada. Programmi lõpus saavad osalejad vabalt valitud meediumis esitada oma lemmikteost – tantsuna, helina, luuletusena või joonistades.

 

NB! Sobib ka mängulistele täiskasvanutele.

Slaidiloeng “Kas kunsti saab?” Üllatus

Seekordseks teemaks on üllatus. Uurime Kunstihoone galeriis oleva näituse “Kunstnikud maalivad kunstnikke” abil portreekunsti. Avastame traditsioonilisemat laadi võluvalt klassikalisi ja üllatavalt eksperimentaalseid teoseid. Kuidas kujutaksid ennast kunstnikuna sina? Tee proovi ja jaga meiega fotot, millel kujutad ennast kunstnikuna!

 

Lugu: Minni MoyleSally Stuudio
Disain: Indrek Sirkel ja Ott Kagovere