Skip to main content

Anna Škodenko. Käeulatuses

Kuraator Tamara Luuk

Mitmes õpingukohas omandatust on Anna järjekindlaimaks kaaslaseks olnud maalikunst. Paindlikult tõlgendatuna ilmub see ikka ja jälle tema loomingusse. Teisest küljest räägib kaua ja pühendunult ühes meediumis püsimise vastu tõdemus, mille Anna ütles välja juba kolmanda kursuse maalitudengina: „Millekski saada on minu jaoks huvitavam, kui miski olla.“ Tõepoolest: kui kunst on elulise selguse otsing, siis pole keel, mille kaudu see kõneleb, määrav. Seetõttu ei tasu pigem loota, et Anna Škodenko tulevane näitus tervitab meid õlivärvi lõhna ja lõuenditega. Ka näituse tööpealkirja võib tõlgendada mitmeti: „Käeulatuses, kuid ometi kättesaamatu“ või hoopis „Siruta pimeduses käsi välja ja usalda“.

 

Anna Škodenko (1986) on multidistsiplinaarne kunstnik, kelle loomingut iseloomustab lüürilisus ja oma meediumi ning visuaalse kujutise analüütiline käsitlus. Töö teostus oleneb kontseptuaalsest raamistikust, mille kunstnik loob endale teksti läbi kirjutades, ning on tingitud konkreetsest kohast, kontekstist ja teemast.

 

Anna Škodenko on lõpetanud Eesti kunstiakadeemia maaliosakonna (2009), täiendanud end õpingute ajal Chelsea kunstikolledžis Inglismaal ja hiljem Moskva kaasaegse kunsti instituudis. Škodenko läbis Glasgow’ kunstiakadeemias üheaastase vabade kunstide magistriõppe (2017). Ta on saanud Eduard Wiiralti auhinna (2016) ja Köler Prize’i grand prix’ (2018). Aastal 2019 viibis Škodenko WIELS-i kunstikeskuse residentuuris Brüsselis.