Skip to main content

Anna Škodenko. Käeulatuses

Kuraator Tamara Luuk

Tallinna Linnagaleriis avati 10. novembril Anna Škodenko isikunäitus „Käeulatuses“. Tegelikkuse katkeid ja kihistusi kujutades näitab kunstnik ühtaegu ka ümbritseva maailma keerukat ning killustunud olemust, kus tervik pudeneb käest ja millestki kinni haarata näib võimatu. Ometi on tegemist lummava maalinäituse kui kinnitusega, et see, mis pole võimalik elus, saab võimalikuks kunstis. Näituse kuraator on Tamara Luuk. 

 

Mitmest õpingukohast ja omal käel omandatust on Anna Škodenko järjekindlaimaks kaaslaseks olnud maalikunst. Kuigi ta kasutab erinevaid meediume, ilmub just paindlikult tõlgendatud maal ikka ja jälle tema loomingusse. Täpne ja oskusi eeldav töö, mida kunstnik korrigeerib kaamerat appi võttes, nagu seda teeb peaaegu iga tänapäeva maalija, kes ainult emotsioonide pealt ei tööta, näib talle rõõmu ja rahuldust pakkuvat. „Tema tohutu eelis on realistlik detailitäpsus nii mõtteviisis kui ka vormiväljenduses. Vene emakeel ja kultuur kisuvad teda põhjatusse, läänelik ratsionaalsus ja esteetika hoiavad laiali valgumast. Mis kõige olulisem: oma nõrkuse uurimusliku ja teoreetilise vastu suudab ta kehtestada kunstilise väljenduse iseseisvusena. Realismile omasel hallil argisusel on niisuguses sümbioosis võimalus hõbedaseks muutuda,“ sõnab kuraator Tamara Luuk.

Anna Škodenko (1986) on mitmekülgne kunstnik, kelle loomingut iseloomustab lüürilisus ja oma meediumi ning visuaalse kujutise analüütiline käsitlus. Töö teostus oleneb kontseptuaalsest raamistikust, mille kunstnik loob endale teksti läbi kirjutades, ning on tingitud konkreetsest kohast, kontekstist ja teemast. Anna Škodenko on lõpetanud Eesti kunstiakadeemia maaliosakonna (2009), täiendanud end õpingute ajal Chelsea kunstikolledžis Inglismaal ja hiljem Moskva kaasaegse kunsti instituudis. Škodenko läbis Glasgow’ kunstiakadeemias üheaastase vabade kunstide magistriõppe (2017). Ta on saanud Eduard Wiiralti auhinna (2016) ja Köler Prize’i grand prix’ (2018). Aastal 2019 viibis Škodenko WIELS-i kunstikeskuse residentuuris Brüsselis.

 

Olete oodatud näituse avamisele 10. novembril kell 18.00. Erituur kuraatoriga toimub 25. novembril kell 12.00. Näitus „Käeulatuses“ jääb avatuks 21. jaanuarini 2024.