Skip to main content

Elephantine lahkub

Kuraator Edgaras Gerasimovičius

Reedel, 14. juunil kell 17.00 avatakse Tallinna Linnagaleriis (Harju tn 13) Leedu kaasaegse kunsti kuraatori Edgaras Gerasimovičiuse koostatud rühmanäitus „Elephantine lahkub“. Näitusel osalevad kunstnikud Natalie Czech, Tata Frenkel, Robertas Narkus, Agnieszka Polska, Nesim Tahirovič ja Gintautas Trimakas.
 
Rühmanäitus „Elephantine lahkub“ küsib, kuidas võib piirist ühe inimese elus saada joon teise inimese joonistusel. Näituse teosed tõlgendavad plastiliste vahendite abil inimeste ja kogukondade lugusid sellest, kuidas vabatahtlikult, kogemata või sunniviisiliselt on satutud teatud füüsilise, psühholoogilise, poliitilise või sotsiaalse piiri taha.
 
Kõik tööd näitusel ei ole kunstiteosed, mõned on suuremate tööde fragmendid, tootmisprotsessi jäägid või isegi kuulujutud. See eklektiline mitmehäälsus loob ruumi, kus tõlkeprotsessis tekkinud kaotused ja vead annavad aimu isikliku ning kollektiivse kohtumisest. Eskapismi poeetikast saab siin tööriist eskapistliku peavoolupoliitika narratiivide lammutamiseks.
 
Näituse pealkirjas on vana maailma müütilisest Elephantine’i saarest saanud rohmakas tegelane nagu elevant, mis on kui probleemi eiramise metafoor. „Exit Elephantine” ei anna käsku tegutsemiseks ega ole ka konkreetne ese, vaid kujutabendast pigem tähendusloome vearežiimi, kus lähedus kohtub ülima kaugusega.

Laupäeval, 15. juunil kell 16.00 esitab kunstnik Tata Frenkel performatiivse loengu „How One Levitates Safely“ (inglise keeles). Pikas formaadis visandid ja diagrammid, mida Tata on aastate jooksul kogunud, toimivad verbaalse jutustamise metoodiliste dokumenteerijatena, kajastades tehnilisi, biomehaanilisi ja vaimseid viise, kuidas inimene muutub Foucault’ pendliks, lendavaks masinaks, Luftmensch’iks või raadiokehaks.
 
Tata Frenkel on kunstnik-teadur ja tereminimängija kes töötab elektroakustika ja hariduse valdkonnas.
 
Edgaras Gerasimovičius on Vilniuses Sapieha palees töötav kunstiajaloolane ja kuraator ning projektiruumi Swallow kaasasutaja.

 

Näitust saab külastada kuni 18. augustini.