Skip to main content

Evita Vasiljeva. Paigalseisud ja elastsed hetked

19. oktoobrist on Tallinna Linnagaleriis avatud Evita Vasiljeva isikunäitus „Paigalseisud ja elastsed hetked“. Vasiljeva esimene Eesti näitus kõneleb pidevast liikumisest, ebakindlusest ja võimalustest.

 

Evita Vasiljeva looming hämmastab esmalt oma kaaluga – betoonist valuvormid, millest turritavad välja eri pikkuses terasarmatuurid, annavad tunnistust rängast füüsilisest tööst. See füüsilisus seob kunstniku töö sundimatul moel pika skulptuuritraditsiooniga. Pole selge, kas objektid on veel lõpetamata või juba lagunemas, mistõttu jääme hõljuma eri aegade vahele. Näitusel „Paigalseisud ja taastuvad hetked“ on väljas ka Vasiljeva uued keraamikateoseid, mis valmisid Euroopa Keraamikakeskuse (European Ceramic Work Centre, EKWC) residentuuri ajal Madalmaades.

Kunstikriitik Santa Remere kirjelduse järgi koosneb kunstniku palett „töötlemata ehitusmaterjalidest, teravatest ja primitiivsetest niitidest, millest inimesed oma maailma koovad. Vasiljevat huvitab siinse maailma vooder, sisemus, mis jääb tavaliselt silmale nähtamatuks või mis jäetakse teadlikult märkamata. Teda kütkestab negatiivne ruum, parandustsoon, mida meie silmad on harjunud üldmuljest välja jätma. Kunstnik keeldub peaaegu kangekaelselt uskumast meile esitletavat võõbatud ja lihvitud pealispinda.“

 

„„Paigalseisud“ on keerukad ja abstraktsed vaimsed konstruktsioonid. Struktuure läbistavad  terasvardad on löönud savisse praod, andes neile iseloomu. Teoste loomise lõõm on vaatamiseks laiali laotatud. „Paigalseisud“ sümboliseerivad ajatut duaalsust. Skulptuur ja immateriaalsus on omavahel läbi põimunud,“ kirjeldab Vasiljeva töid, millest tuleneb osa tema näituse pealkirjast.

 

Evita Vasiljeva (1985) on sündinud Lätis, aga elab Madalmaades. Ta lõpetas 2013. aastal Amsterdami Gerrit Rietveldi Akadeemia kujutavate kunstide õppekava ja tegutses aastatel 2014–2016 De Ateliersi kunstiresidentuuris Amsterdamis. Tema viimase aja isikunäituste hulka kuuluvad „Manhours in Headquarters“ (P/////AKT, Amsterdam, 2017), „Nothing Lost, Nothing Found“ (Gallery 427, Riia, 2016) ja „Gut House on the Print Level“ (Läti Kaasaegse Kunsti Keskus kim?, Riia, 2016). 2018. aastal viibis Vasiljeva HIAPi residentuuris Helsingis ja Sundaymorning@ekwc residentuuris Madalmaades. 2018. aasta sügisel esitleb ta oma töid ka EKKMis asuvas vitriingaleriis.

 

Näitus on valminud Tallinna Kunstihoone ja Läti Kaasaegse Kunsti Keskuse kim? koostöös.