Skip to main content

Flo Kasearu, Collegium Musicale ja Sander Mölderi performance „Kaua veel? Kas sina tegid seda?“.

igal laupäeval

Lapsed küsivad pidevalt „Kaua veel?“ näiteks siis, kui pikk autosõit muudab nad kärsituks, sest pole teada, kuhu täpselt sõidetakse. „Kas sina tegid seda?“ aga on küsimus, mis on levinud ka YouTube’i koeravideotes, kus omanikud hurjutavad pahandust teinud lemmikuid. Selliste videoklippide tegelik tipphetk on koera „imearmas süüdlaseilme“, kui temalt aru päritakse. Näitusel nõutakse küsimustega vastust kurjategijalt, kes põhjustab kannatusi kogu perele. Performance on suurepärane näide selle kohta, kuidas vägivalla mõju huumoriga nõrgestada.

 

Flo Kasearu liikumisele ja sõnadele on muusika loonud Sander Mölder. Teoses, mis on komponeeritud kuuele häälele ja fonogrammile nutitelefonis, vahelduvad lootus ja lootusetus, dialoogi võimalus ja võimatus. Collegium Musicale lauljate esituses avaneb igal laupäeval heliteosest uus kiht kuni see 27. märtsil esimest korda täispikana ette kantakse.

Sander Mölder on helilooja, muusikaprodutsent ja DJ, kes on erinevates rollides ja muusikalistes koosseisudes üles astunud maailma paljudel lavadel, muu hulgas Londonis Royal Albert Hallis, Hispaanias Primavera festivalil ja Open’er festivalil Poolas. Viimaste koostööde hulgas on balletid „Keres“ (2018) ja „Kuldne tempel“ (2020) koos Timo Steineri ning Teet Kasega, samuti on ta loonud muusikat sõnalavastustele, näiteks „Tallinnville“ VAT teatris (2020) ja „Kratt“ Tallinna Linnateatris (2018). Mölder on ka üks plaadifirma TIKS eestvedajatest. Praegu on valmimisjärgus Rahvusooper Estonia tellimustööna ballett Louis XIV elust.

 

Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ning kõrgel tasemel esituste poolest. Koori asutaja ja peadirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist tänapäeva, eriti oluline on Eesti heliloojate looming. Aastal 2020 kõlas esiettekannetena kokku kolme tunni jagu uut Eesti heliloojate muusikat, sh Maria Fausti „Maarja missa“, mis on pühendatud koduvägivalla all kannatanud naistele. Kolm korda on koori pärjatud aasta koori tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Aastal 2018 tunnustas kultuurkapital kammerkoori ja Endrik Üksväravat aastapreemiaga.

 

Flo Kasearu on kunstnik, kes oma loomingu kaudu suhestub vahetult ühiskondlike protsessidega, kasutades seejuures isikupärast irooniat. Oma teostes rakendab ta vastavalt vajadusele nii video, joonistuse, maali, installatsiooni kui ka tegevuskunsti vahendeid. Flo on tegelenud aktuaalsete küsimustega, nagu vabadus, avalik ja privaatne ruum, majanduskriis, naiste roll ja võimalused ühiskonnas. Viimased näitused olid „Eriolukord“ Kumu kunstimuuseumis (2020), „Ohustatud liigid“ Tartu kunstimuuseumis (2020), „Performing the Fringe“, Konsthall C-s (2020), „Wunderkammer“, Läti fotograafiamuuseumis (2020).