Skip to main content

Lõppematud elud

Kuraatorid: Nicolas Audureau (FR) ja Camille Laurelli (FR)

Osalevad kunstnikud: Brody Condon (US), Clôde Coulpier (FR), Fabrice Croux (FR), Nadia Granados (CO), Ivars Gravlejs (LV), Marco Laimre (ET), Camille Laurelli (FR), Aleksandra Galkina (RU), David Ter-Oganyan (RU), Olga Zhitlina (RU).

 

Tallinna Linnagaleriis toimuval rahvusvahelisel näitusel näeb kümne kunstniku mängulisi sõnavõtte kaasajal reaalsuse ja virtuaalsuse vahel aina enam hägustuvate piiride suunal.

 

Näituse pealkiri viitab ühelt poolt videomängukangelaste „eludele“, mis kunagi ei lõppe, teisalt ka nö lõppematute elude ajastule, milles me juba mõnda aega viibime. Igapäevaelus ei pruugi olla enam vajalik või isegi võimalik näha eristusi tehislike ja looduslike ruumide vahel, pigem eksisteerib meie ümber lõpmatu arv keskkondi, mille vahel liigeldes oma aega veeta. Arthur C. Clarke’i poolt raamatus „Linn ja tähed“ (1956) visandatud maailm, kus linnaelanikud said omavahel aega veeta – mängida, joosta ja supelda – ilma tegelikult kodust lahkumata, on märkamatult kohale jõudnud. Justnimelt märkamatult, sest imeliste kohanemisvõimetega inimmõistus ei sea sellist igapäevaelu pea kordagi küsimuse alla. Eilne õõvastav ulme on tänane meeldiv reaalsus.

 

Kuraatorite Nicolas Audureau ja Camille Laurelli sõnul on „Lõppematud elud“ katse keha ja vaim sellest ulmast äratada. Kunstnike mängulised ettepanekud seavad küsimuse alla piltide poolt vahendatud kogemused, kaasneva tõetruuduse järjekindlusetuse ning lõpuks heidavad skeptilise pilgu kunsti materiaalsusele tänases päevas. Toetudes sisekaemusele, salakavalusele ning järjepidevatele vaatlustele, ulatuvad tööd spekulatsioonidest pettumust valmistava tõeni.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Kännukas