Skip to main content

Jüri Ojaver. Meestepood

Alates 9. juunist Tallinna Linnagaleriis avatud Jüri Ojaveri isikunäitusel „Meestepood“ kõneleb kunstnik sookaaslaste sõnade abil meeste tervisest, elukvaliteedist, suremusest ning nende jäetavast kultuuri- ja mälujäljest.

 

Näitus jääb avatuks 6. augustini.

 

1980. aastate alguses avati praeguse Linnagalerii ruumides tollal erakordne kauplus, kus müüdi ainult meesteriideid. Noor dekoraator Ojaver tegi kaupluse sisekujunduse. Aastal 2017 toob ta „Meestepoe“ samadesse ruumidesse tagasi metafoorsel tasandil – teosed on seotud meeste eluga kas tsitaatide või mehe garderoobi kaudu.

„Selles meestepoes müüdi kõike peale ülikondade: sokke, aluspükse, särke, lipse ja nii edasi,“ meenutab Ojaver Harju tänaval asunud poodi. „Lipsud on kummaliselt edevad riideesemed. Kõik mehed neid ei kanna, aga mõnel elualal ei võeta sind ilma lipsuta jutulegi. Lips on justkui traditsioonilise tööka mehe märk.“ Lisaks on Ojaver kogunud tsitaate 46 sõbralt. Need räägivad kunstnikule ühelt poolt konkreetsetest inimestest, teiselt poolt aga peegeldavad meeste üldist mõtteviisi.

 

Maalikunstnik Mihkel Ilus on Ojaveri loomingut kirjeldanud elujaatavana, hoolimata selles leiduvast võllahuumorist ja absurdist. „Minu jaoks on Jüri loomingus huvitav jälgida seda, kuidas isiklikest seikadest saab kunst. Teemad on väga rasked, aga sügavalt läbi tunnetatud ning esitletud kunstniku äratuntavas vormikeeles, mis suudab vaatajat murega rõhumise asemel isiklikult puudutada.“

1955. aastal sündinud Jüri Ojaver on eelkõige tuntud skulptorina, kuigi on läbi aastate eksponeerinud ka näiteks videoid ja maale ning teinud mitmeid performance’eid. 1999. aastal esindas Ojaver koos Peeter Pere ja Ando Keskkülaga Eestit Veneetsia biennaalil. Viimane isikunäitus „Surev koer. Vol 2“ toimus 2017. aasta alguses Vabaduse galeriis.