Skip to main content

Mis sillutab teed uuele maailmale?

Kuraator Corina L. Apostol

Reedel, 17. septembril avatakse Tallinna Kunstihoones näitus „Mis sillutab teed uuele maailmale?“, kus vaadeldakse viimase kümnendi sotsiaalselt kaasavat kunsti ja kunsti rolli sotsiaalses ning poliitilises võitluses. Eksponeeritud tööd annavad ülevaate, kuidas on viimasel kümnendil kasutatud kunsti ühiskonna kujundamise vahendina.

 

Näituse kuraatori Corina L. Apostoli sõnul juhindus ta väljapanekut koostades veendumusest, et kunstnikud osalevad meie aja tähtsaimates aruteludes. Nende hääl on oluline nii ühiskonna kujundamisel kui ka ettekujutuse tekkimisel, kuidas asjad võiksid olla teisiti. „Näitusel osalevate kunstnike looming toob kokku kunsti, aktivismi ja maailma poliitika selle eri tahkudes,“ ütleb ta.

 

Oma töid eksponeerivad nii Eesti kui ka välismaa 14 kunstnikku või rühmitust: Alina Bliumis, Zach Blas, Chto Delat?, Vala T. Foltyn, Núria Güell, Sandra Kosorotova, Kristina Norman, Daniela Ortiz, Tanja Ostojić, Lia Perjovschi, Dan Perjovschi, Dushko Petrovich, Urmas Viik ja Ala Younis.

 

Corina L. Apostol on 2019. aastal ilmunud raamatu „Making Another World Possible“ (Routledge, Creative Time) kaasautor. Nii raamat kui ka näitus uurivad sotsiaalselt kaasavate kunstiprojektide kaudu kümmet üleilmset probleemi: ühiskonna militariseerumist, üha suuremat järelevalvet, süvenevat majanduslikku ebavõrdsust, ühiskondlike liikumiste esiletõusu, rahvaste ümberasumist, kosmopoliitikat, võitlust rassismiga, loomehariduse kriisi, queer-küsimusi ja poliitilist väljendust ning poliitilist tegutsemist võimaldavaid uusi vahendeid.

 

„Üleilmne pandeemiakatastroof on paljusid pakilisi küsimusi üksnes võimendanud ja huvi sotsiaalselt kaasava kunsti vastu on suurenemas: see on liikunud kunstimaailma äärealalt kaasaegse kunsti ja tänapäeva poliitika arutelu keskmesse,“ ütleb Corina L. Apostol.

 

Raamatu kohandamine näituseks püüab kogu maailma hõlmava uurimuse asemel tõstatada põhimõttelisi küsimusi, mis algatavad arutelu ja aitavad mõista sotsiaalselt kaasavat kunsti nii Eestis kui ka välismaal. Näitus annab aimu sellest, missugused päevakajalised küsimused kõnetavad kunstnikke ning kuidas kunst reageerib tänapäeva poliitilistele küsimustele ja suhestub maailma olukorraga praegu.

 

Näitus ühendab erinevaid, kuid omavahel seotud kunstilisi arusaamu ega ole üksnes kunsti esitlemise koht, vaid ka õppimise ja avastamise ruum. Näitusega koos alustab Tallinna Kunstihoones ainulaadne järjestikuste haridusprogrammide sari üldhariduskoolide õpilastele „Vaatamise kool“. Rohkem infot leiad kodulehe hariduse rubriigist.

 

Näituse avamisel kell 18.30 toimub tantsukunstnike Joanna Kalmu ja Nele Suisalu performance „Mürdi Õed: terviseks“.

Corina L. Apostoli ja osalevate kunstnike ingliskeelne ringkäik näitusel toimub laupäeval, 18. septembril kell 14.00.

 

Näitus „Mis sillutab teed uuele maailmale?“ jääb avatuks 5. detsembrini 2021.

 

Täname järgmisi asutusi ja isikuid: Saksamaa Liitvabariigi suursaatkond Eestis,  Rumeenia saatkond Eestis, Rumeenia Kultuuri Instituut Varssavis, Nordic Culture Point, Wijhat – Culture Resource, Acción Cultural Española, àngels barcelona galerii, Ivan galerii, Jorge Esda, Violeta Serrano Ayuso, Mike Oleynikov, Evgeny Antonov, Anna Botalova, Darja Volossatova, Kristaps Ancāns.

 

NB! Sisenemiseks palume esitada üks järgmistest tõenditest:
1. COVID-19 vaktsineerimiskuuri läbimise tõend
2. COVID-19 läbipõdemise tõend