Skip to main content

Mõttetu süsteem II

Tarmo Salin / Ekke Väli

Graafik, koomiksikunstnik ja ühiskonna süsteemide diagnoosija Tarmo Salin ning monumentaalskulptor Ekke Väli avavad Linnagaleriis ühisnäituse „Mõttetu süsteem II“. Näituse pealkiri viitab tagasi Tarmo Salini lõputööle Eesti Kunstiakadeemias 2001. aastal. „Mõttetud süsteemid“ kujutas halli plastiliiniga kaetud kummituslikke tarbeesemeid. Praegu Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluvad objektid annavad Salini edasiste tööde läbivat meeleolu: aistingute üheaegset teravnemist ja tuhmumist, rutiini talumist ja talumatust.

 

Tarmo Salin heidab oma skulptuurides, maalides ja autorikoomiksites ühiskonnale ja ka endale analüüsiva kõrvalpilgu ja leiab, et süsteem ei ole viimase 15 aastaga muutunud. Autorikoomiksites on Tarmo Salin täpne ja lakooniline. Ta keskendub enamasti elulistele eksistentsiaalsetele küsimustele, nagu unistused, töö ja armastus, võimalused ja valikud. Tema ikooni-laadsete lihtsate arusaadavate kujunditega mängimises on samas ka midagi ülipoeetilist, üldistavat ja tabavat.

 

„Tema napp keelekasutus räägib samavõrd ütlematajätmiste, kuivõrd vihjamiste kaudu. Sellisena on tekst psühhoanalüütilisele tõlgendusele tõeline kiusatus. Samas usun ma, et kunstnik ise eelistaks mõnd muud pagemistrajektoori,“ kirjutas Hanno Soans Salini koomiksikogu saatesõnas. „Oma intrigeerival viisil on tema tööd alati kaardistanud kokkupõrkeid isiklike uskumuste ja minimalistliku kujundikeele vahel, parodeerides nii kohalikul kui globaalsel tasandil ühiskonnas arvukalt leiduvaid mõttetuid süsteeme.“

 

Tarmo Salin on koos näitusi teinud nii Siiri Minka ja Marco Laimrega. Skulptor Ekke Väli ja Tarmo Salin üksteise loominguga tutvunud ja lähedalt suhelnud alates 2001. aastast, kui Väli oli Salini bakalaureusetöö “Mõttetud süsteemid” juhendaja. Sellises pikaajalises koostöö võtmes on Väli monumentaalsed lauda meenutavad maarjakasest skulptuurid nii reaalseks kui mõtteliseks toetuspunktiks Salini skulptuuridele ja koomiksitele.

 

Ekke Väli (snd 1952) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja skulptuuri (BA 1979) ning esinenud näitustel alates 1979. aastast. 2009. aastal pälvinud Anton Starkopfi preemia.

 

Tarmo Salin (snd 1974) on õppinud Tallinna Kõrgemas Tehnikakoolis arhitektuuritehnikat, Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri (BA 2001) ja graafikat (MA 2003). Viimased näitused: „Next to Nothing“ EKKMis (2010), „Schweitz“ Galeriis 008 (2009), „Skisofreenia“ (koos Siiri Minkaga) Hobusepea galeriis (2008). 2014 avaldas kirjastus Lugemik Salini koomiksiraamatu „Kunstnik, kunst ja kunstikoomiks“ ja „Kunstnikuprojekt“.