Skip to main content

Ütle mulle. Kaasaegne portree fotograafias

13. oktoobril kell 17:00 avatakse Narva Muuseumi kunstigaleriis Anneli Porri (Tallinna Kunstihoone) kureeritud rühmanäitus „Ütle mulle. Kaasaegne portree fotograafias”, mis jääb avatuks kuni 1. detsembrini.

 

Tallinna Fotokuu ja Tallinna Kunstihoone koostöönäitusel osaleb kaheksa eesti kunstnikku ja silmapaistvat portreteerijat: Herkki Erich Merila, Marge Monko, Tanja Muravskaja, Alissa Nirgi, Birgit Püve, Mark Raidpere, Peeter Tooming ja Sigrid Viir.

 

Inimese isikupärane ja detailne jäädvustamine on üks fotograafia põhiülesandeid, läbimõeldud ülesvõte võib olla suure ühiskondliku mõjuga, luua ja säilitada inimeste vahel nii võimu- kui armusuhteid. Laialt kättesaadava ja demokraatlikuna aitab fotoportree mäletada ja meenutada inimesi kogu ühiskondlikust ulatusest.

„Näitusetöid valides jälgisin, kuidas portree mängib modelli identiteediga. Kunstnike käes ei ole ükski enesekuvand ühene ja lõplik. Vangid ja poliitikud ilmuvad meie ette hoopis uue psühholooglilise kujundina. Sageli kasutavad kunstikud portreed just oma lähisugulaste ja nendevaheliste suhete tundmaõppimiseks,” ütleb kuraator Anneli Porri.

 

Näituse pealkiri on laenatud Marge Monko seerialt ja osutab fotole kui psühhoanalüütilisele vahendile: hea fotoportree peaks portreteeritavat üllatama, isegi jahmatama, sest suudab esile tuua midagi, mida vaataja veel ei tea ega tunne. Näitus „Ütle mulle“ esitabki töid, milles fotograaf ei ole ainult tehniline jäädvustaja, vaid foto on nii enda kui ka modelli sügavuti uurimise vahend. Mis juhtub modelliga kaamerale poosi võtmise vahepeal? Kes on perekond, sõbrad ja külalised meie vastas? Kui lähedale me foto abil meist erinevatele inimestele pääseme.

 

Näitus Narva Muuseumi kunstigaleriis on jätk eelmisele Anneli Porri kureeritud ja Tallinna Fotokuu raames toimunud fotograafilisele ruumile keskendunud näitusele „Kus lõped sina, algan mina“ Tartu Kunstimajas (2013) ja katsele heita pilk Eesti fotokunsti ajaloole näitusel „Plahvatusest tasandikule. Eesti kaasaegne fotokunst 1991—2015“ Tartu Kunstimuuseumis (2015).

 

Toetajad: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Eesti Fotokunstnike Ühendus, Eesti Kaasaegse Kunsti Keskkond NOAR, Digifoto.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Kuu Stuudio, Sadolin,  Eesti Fotokunstnike Ühendus, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Tallinna Fotokuu, Eesti Kunstimuuseum, Fotomuuseum, Tartmus.

 

Näitusele viib Tallinnast ka eribuss, mis väljub kesklinnast reedel, 13. oktoobril kell 14:00. Edasi-tagasi sõidu hind on 5€. Bussile registreerumine: koordinaator@fotokuu.ee

 

Narva Kunstigalerii
Vestervalli 21, Narva
Avatud: E–P 10:00–18:00