Skip to main content

Performance „Kui pikk ja lai ma võin siin ruumis olla?“

19. detsembril kell 17 kutsume teid Olesja Katšanovskaja-Mündi näituse „Hetkes olemise jäljed“ raames osa saama performance’ist „Kui pikk ja lai ma võin siin ruumis olla?“, mis on valminud koostöös koreograafi ja tantsukunstniku Karolin Poska ning etenduskunstniku ja somaatilise liikumise terapeudi Aleksei Rezenkoviga.

 

Sissepääs tasuta. Kohtade arv on piiratud! Palume registreeruda siin.

Performance’i keskse energia aluseks on nihked, mis toimuvad sotsiaalses kehas ajal, mil igasugune tegevus näib lootusetu. Kunstnikud uurivad valusate kogemuste muutmise ja uuele suhtlustasandile jõudmise võimalust nii isiklikul tasandil kui ka meie suhetes maailmaga.

„Olesja otsib oma loomingus pidevalt visuaalkunsti ja interdistsiplinaarsete valdkondade puutepunkte. Esimesel Tallinna Linnagaleriis toimuval isikunäitusel käsitleb kunstnik paigalseisu ja üleilmse kriisiaja ühiskonnamõjusid uudsest feministlikust vaatepunktist. Näitus peaks andma mõtteainet, kas ehk pakuvad just seesugused ohuhetked võimaluse meil ümber kujundada suhe nii oma keha kui ka sotsiaalse kehaga, kuhu me kuulume. Ühtlasi uuritakse, kas on võimalik edasi liikuda siis, kui liikumine muutub olukorra tõttu võimatuks,“ kirjeldab näitust kuraator Corina L. Apostol.

 

Kujutava kunsti, muuseumipedagoogika ja konserveerimise haridus ning töökogemus on andnud Olesjale oskuse kunstnikuna performance’i-kunsti tunnetada, tungida konservaatorina selle sügavamatesse kihtidesse ja uurida haridustöötajana selle toimimist. Omandatud teadmiste ja isiklike kogemuste põhjal kujutleb Olesja ühiskonda elusa, hingava ning ihaldava kehana, mille käivitab meie ühistegevus. Näituse jaoks loodud installatsioonide, etenduste ja audioteoste kaudu küsib kunstnik, kuidas võiksime oma tunnete, mõtete ja tegudega muuta paigalseisu- ja kammitsetusetunnet. Olesja paigutab naisekeha ja naiste kogemused vaadeldavate küsimuste keskmesse, uurides ühtlasi feministlikust vaatepunktist jälgi, mida keha tekitab.

 

Kunstnik kutsub külastajaid praeguseid tervisejuhiseid järgides ületama piiri näituseruumi ja kunstiteose vahel ning jätma endast jälgi tagumises galeriiruumis eksponeeritavasse installatsiooni. Need näituse jooksul kogunevad vastastikmõjud on kui uute rütmide puutepunktid ja kehade omavaheline suhtlus, et üheskoos otsida uue ajastuga kohanemise võimalust, samal ajal tunnistades ühiseid raskusi.

 

Palume performance’il kanda maski. Maskid ja desinfitseerimisvedelik on olemas kohapeal.