Skip to main content

Ringkäik näitusel ja töötuba koos Yevgeniy Fiksiga

21.07 kell 18:00 inglise keeles ja 22.07 kell 18:00 vene keeles

Olete oodatud ringkäigule näitusel koos kunstnik Yevgeniy Fiksiga ja sellele järgnevasse töötuppa kolmapäeval, 21. juulil ning neljapäeval, 22. juulil algusega kell 18. Üritus toimub 21. juulil inglise keeles, 22. juulil vene keeles.

 

Yevgeniy Fiks tutvustab näitust „Pas de trois“ Tallinna linnagaleriis ja räägib lähemalt oma loomingust. Näitus toob esimest korda kokku kunstniku viimase aastakümne kolm suurprojekti, mis käsitlevad Juudi autonoomset oblastit Birobidžanis, nõukogudeaegset geikultuuri ja NSVL-i emigreerunud afroameeriklast. Üheskoos seavad need kahtluse alla Nõukogude aja kogemuse eeldatava totaalsuse ja universaalsuse ning pakuvad tänapäevaste probleemide, nagu selektiivne mälu ja välistav natsionalism, käsitlemiseks „progressiivse revisionismi“ idee, langemata seejuures vasakpoolsesse kriitikavabasse nostalgitsemisse. Ringkäigule järgnev interaktiivne töötuba põhineb kunstniku tööl „Emakeel“, mis meenutab ja ülistab Nõukogude aja venekeelset geislängi kui ainulaadset kultuurinähtust ning annab ajaloolise konteksti tänapäeva LGBTQ+ kogukonnale, kelle keelekasutus on osalt sellest arenenud.

 

Üritused on tasuta ja kõigile avatud.

Yevgeniy Fiks on 1972. aastal Moskvas sündinud kunstnik, kes on alates 1994. aastast elanud ja töötanud New Yorgis. Fiks on mitmes projektis käsitlenud endise idabloki ja lääne dialoogi, nende hulgas näiteks „Lenin teie raamatukokku?“ („Lenin for Your Library?“), mille käigus saatis Lenini teksti „Imperialism kui kapitalismi kõrgeim staadium“ annetusena sajale rahvusvahelise suurettevõtte raamatukogule; „USA kommunistlik partei“ („Communist Party USA“), USA kommunistliku partei praeguste liikmete portreesari, maalitud natuurist partei peakorteris New Yorgis; „New York City kommunistlik teejuht“ („Communist Guide to New York City“), fotosari Ameerika kommunistliku liikumisega seotud hoonetest ja avalikest kohtadest New Yorgis. Fiksi loomingut on eksponeeritud Winklemani ja Postmastersi galeriis, Mass MoCA muuseumis ning Philadelphia kunstimuuseumis Ameerika Ühendriikides; Moskva kaasaegse kunsti muuseumis ja Marat Guelmani galeriis Moskvas; Sala de Arte Público Siqueirose muuseumis Méxicos ning Coleção Berardo muuseumis Lissabonis. Ta on oma teostega osalenud Sydney biennaalil (2008), Moskva kaasaegse kunsti biennaalil (2011) ja Thessaloníki kaasaegse kunsti biennaalil (2015).