Skip to main content

Rõõmu ajalugu. Neljas osa

www.history-joy.cc

Kaasaegse Kunsti Keskus Kim?, Tallinna Kunstihoone ja Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskus kuulutavad välja üritustesarja „Rõõmu ajalugu. Neljas osa“ osalejad. Kaspars Groševsi, Virginija Januškevičiūtė ja Siim Preimani kureeritava projektiga soovitakse ühendada kogukondi ning luua isolatsiooni ja ebakindluse ajal loomeinimeste kaasamiseks alternatiivne platvorm.

 

Nagu viitab ka projekti pealkiri, vaatleb „Rõõmu ajalugu. Neljas osa“ näitusetegevuse eri vorme, samal ajal Baltimaade rikkalikku kunstimaastikku ühendades. „See, mis algas ettevaatlikust soovist kajastada kunstnike ja üldsuse suhte muutumist viimase paarikümne aasta jooksul, kujunes muutuvaks jadaks, millest tekkis mõte tuua näituseruum üldsuse jaoks väljapoole betoonseinu, trepikodasid ja vestibüüle,“ ütleb kuraator Kaspars Groševs. „Kutsudes avatud konkursi kaudu eri valdkondade kultuuriinimesi jagama oma loomingut, avastasime üheaegsete mõtete, väljendusviiside ja arusaamade kaleidoskoopilise mitmekesisuse. „Rõõmu ajalugu. Neljas osa“ on koht, kus üksteisega jagada rõõmsaid avastusi, jälgi ja allhoovusi.“

 

„Mida me teeme, kui ei saa korraldada näitusi?“ küsib kuraator Siim Preiman. „Ehkki näiteks posti-, vitriini-, akna- või veebikunstis ei ole midagi olemuslikult uut, on need formaadid teiste seas pakkunud keerukatel aegadel jätkuvat loomeväljundit. Olemasolevatest töödest ja uutest tellimustes koosnev „Rõõmu ajaloo“ neljas osa toob esile mängulised (teinekord lausa naljakad), hoolivad (aga ka hoolikad) ja katsetuslikud teosed, mille kallal kunstnikud möödunud aastal kodus ja ateljees tasapisi omaette töötasid.“

 

Osalevad kunstnikud Tomas Daukša (Leedu); Dace Demir (Läti/USA); Beatrise Grudule (Läti); Laura Kaminskaitė (Leedu); Sandra Kosorotova ja Erik Martinson (Eesti/Läti/Kanada); Ieva Kabašinskaitė (Leedu); Ieva Kraule-Kūna (Läti); Milda Januševičiūtė ja Mark Prendergast (Leedu/Madalmaad); Eva Järv, Ulla Juske ja Hanna Piksarv (Eesti); Lina Lapelytė ja Antanas Gerlikas (Leedu); Camille Laurelli ja Romain Sein (Eesti/Prantsusmaa); Antanas Lučiūnas aka Ragemore (Leedu); Eva Mustonen (Eesti); Eglė Naujokaitytė ja Rogelio Serrano (Leedu/Mehhiko); Eglė Nešukaitytė (Leedu); Orbīta (Läti); Henrik Rakitin (Eesti); Kristiāna Marija Sproģe (Läti); Anastasia Starikova (Läti/Ühendkuningriik); Steve & Samantha (Leedu/Ühendkuningriik).

 

Alates juulist 2021 hakatakse veebiesitluste sarja töid järk-järgult avaldama veebiplatvormil history-joy.cc. Uute videoteostega saab tutvuda eeloleva kahe aasta jooksul. Ühtekokku koosneb projekt ligikaudu 20 kaastööst, mis hõlmavad muusika- ja tantsuvideoid, oraakellikke tantsuetendusi, pop-up-raadiostriime, eksperimentaalarheoloogiat, aknaskulptuure, koos joonistamist, brauseripõhiseid videomänge ja muudki.

Kaspars Groševs on Riias tegutsev kunstnik ja kuraator. Aastal 2014 asutas ta galerii 427 ja on olnud üks selle eestvedajaid. Viimastel aastatel on tema kuraatoriprojekte esitletud galeriis P/////AKT Amsterdamis, kunstiasutuse The Community loodud Salon de Normandy’s Pariisis, Kaasaegse Kunsti Keskuses Kim? Riias, Polansky galeriis Brnos ja mujal.

 

Virginija Januškevičiūtė on Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuse (CAC) kuraator. Tema viimase aja kuraatoritööde hulka kuuluvad Yugi Agematsu (2019), Brudi (2019) ja Arthur Jafa (2020) isikunäitused ning rühmanäitused „Splitting the Atom“ (2020), mis käsitleb tuumakultuuri eetikat ja esteetikat (koos Ele Carpenteriga), ning avatud osalemiskutsel põhinenud „Head With Many Thoughts“ (2020) (koos CAC-i kuraatorikollektiiviga). Ta kirjutab, teeb uurimistööd ja intervjueerib ning on seotud mitme kirjastusplatvormiga, nt CAC, The Baltic Notebooks of Anthony Blunt (blunt.cc) ja Leedu Kultuuriinstituut.

 

Siim Preiman on Tallinna Kunstihoone kuraator, kelle kuraatoriprojektid uurivad kunsti võimalikku rolli globaalsetele jõududele vastuhakkamisel, keskendudes kunstiloome eetikale ja ühiskonnas ringlevatele mikronarratiividele. Tema viimase aja kuraatoriprojektide hulka kuuluvad „galerii galerii esitleb: mobiilsete platvormide põgus antoloogia“ 1. märtsi galeriis Tallinnas (2021), Maria Valdma isikunäitus „Mälupalee“ Tallinna Linnagaleriis (2021) ning Mihkel Ilusa ja Paul Kuimeti ühisnäitus „Lõputa lugu“ Tallinna Kunstihoones (2020).

 

Projekti korraldavad Kaasaegse Kunsti Keskus Kim?, Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskus (CAC) ja Tallinna Kunstihoone ning seda toetab Balti Kultuurifond.