Skip to main content

V/RITUAALNE: KOLLEKTIIVE KEERUKUS

Dennis Dizon

Ida-Siberi jakuutide, Sumatra lähedal asuva Niasi saare hõimu, kolonialismieelsete Filipiinide visaiade ja teiste põlisrahvaste šamanistlikud rituaalid hõlmavad üliinimliku eksistentsi nimel sageli keha riituslikku moonutamist või mõjutamist: ägedaid tõmblusi, sügavasse metsa minekut, puude otsas ronimist või tantsimist kurnatuseni

Ekraani vahendusel ökoloogilisi tingimusi uurides kutsutakse filmi vaatajaid ja kuraatoritöötoas osalejaid kirjeldama ning looma ühist rituaali füüsilise ja virtuaalse ruumi vahel.

 

Eesmärgid ja loogika on hägustunud. Mõistuspärasust on minimaalselt. Tehnoökoloogilise katse käigus üritatakse väljendada närvilist liikumist ökoloogilise ühismõtlemise poole ja võrgustatud digimeedia mõjul (olematuks) muutumist.

 

Üritusel näidatakse Patricia Domínguezi filmi „Madre Drone“ (2020). Filmiga kaasnevat pikemat eksperimentaalset trükist „GaiaGuardianxs“ saab lugeda siit.

 

Töötuba „V/RITUAL via MATTERS OF“ mõtestab ümber kuraatoriarusaamu ja publiku kaasamist ametlike avalike programmide loomisse. Kolmapäeval, 21. oktoobril kutsume kuni kümmet osalejat kinnisele filmilinastusele ja Feministeeriumi töötuppa Tallinnas. Üritus toimub inglise keeles. Üritusele palume registreerida siin.

 

 

Neljapäevast, 22. oktoobrist kuni kolmapäeva, 28. oktoobrini on film ja sellega kaasnev koostöös valminud tekst kättesaadavad veebilehel MATTERS OF .

 

Filmi näidatakse kordusrežiimil alltoodud ajavahemikel. Neil aegadel saab linastusele siseneda ja filmi vaatamise ajal teistega reaalajas kirjutada. Kellaajad on toodud kuni 26.oktoobrini Ida-Euroopa suveaja vööndi (EEST) järgi. Pärast talveajale üleminekut Ida-Euroopa standardaja vööndi (EET) järgi.

 

14.00–16.00
18.00–20.00
22.00–00.00

 

Juhime tähelepanu, et reaalajas kirjutatavat teksti modereeritakse. Kirjutada võib vastavalt oma soovile ja kujutlusvõimele, kuid ründavad, diskrimineerivad ja halvustavad kommentaarid eemaldatakse.

 

Feministeerium

 

Feministeerium on sõltumatu feministlik veebiväljaanne, mis toimetab ka väljaspool veebi ja korraldab üritusi. Töötame selle nimel, et Eestis oleks feministlik vaade järjepidevalt esil ja tugev feministlik liikumine. Meile on olulised „lillaroosa läga“, kirg, nüansirikkus, katsetamine ja tugev argument. Suhtume oma töösse tõsiselt, puhkusesse ja mängu ka. Ning jumaldame fakte!

 

Ligipääsetavus

 

// Filmis on vilkuvaid stseene, mis võivad mõjutada valgustundlikke vaatajaid.

// Palume võtta arvesse, et Feministeeriumi ruumis, kus töötuba toimub, on LED-valgustid, mis võivad mõjutada valgustundlikke osalejaid. Ruumi ei pääse ratastooliga.

Lühitutvustused

 

Eksperimentaalseid etnobotaanika, tervendamise ja heaolu-uuringuid koondades keskendub Patricia Domínguez (snd 1984 Santiagos Tšiilis) siirdumisele koloniaalajast neoliberaalsete väljakurnamise ja ületöötamise tavade juurde. Tema viimase aja isikunäituste hulka kuuluvad „Madre Drone“ (CentroCentro, Madrid) ja „Cosmic Tears“ (Yeh Art Gallery, New York; mõlemad 2020), „Green Irises“ (Gasworks, London, 2019), „Llanto Cósmico“ (Twin Gallery, Madrid, 2018), soñé@cerámicas.cl (Sala de Arte CCU Santiago, 2017). Viimastel aastatel on ta osalenud järgmistel rühmanäitustel: „MOMENTA | Biennale de l’image“ (Montreal), „The trouble is staying“ (Meet Factory, Praha; mõlemad 2019), „What is going to happen is not ‘the future’, but what we are going to do“ (ARCOMadrid), „Working for the Future Past“ (SEMA, Seoul; mõlemad 2018). Hiljuti pälvis Domínguez Tšiili video- ja elektroonilise kunsti korporatsiooni (Corporación Chilena de Video y Artes Electrónicas) Simetría auhinna, et osaleda residentuuris Šveitsis CERNis (2021), samuti AMA Fondi (Fundación AMA) stipendiumi (2017) ning telekommunikatsiooniettevõtte Fundación Telefónica meediakunsti auhinna ja kolmanda Norberto Griffa auhinna (mõlemad 2014). Praegu on Domínguez etnobotaanika platvormi Studio Vegetalista direktor.

 

Veebileht http://www.patriciadominguez.cl
Sotsiaalmeedia @patridominguez

 

//

 

Dennis Dizon (snd 1985 Manilas Filipiinidel) on vabakutseline digikuraator, kunstist kirjutaja ja kunstnik. Ta juhib eksperimentaalset kriitilist uurimisprojekti MATTERS OF, mis rakendab tehnoökoloogia uurimisel muu hulgas queer-teooriat. Tema hiljutiste ja tulevaste stipendiumide ning residentuuride seas on Robert Rauschenbergi Fond (New York, 2019), Furtherfield (London, 2020), „Teisel pool mateeriat / Beyond Matter“ Tallinna Kunstihoones (Tallinn, 2020) ja „Everything Equally Evolved“ Onassise Fondi juures (Ateena, 2021). Dizon on lõpetanud kuraatoriõppe magistrantuuri Londoni Goldsmithsi ülikoolis ja töötas varem platvormil Google Arts & Culture.

Dennis on Filipiini päritolu ameeriklane ja elab Londonis ning Barcelonas.

 

Veebileht www.matters-of.com

Instagram @mattersof_____

Teisel pool mateeriat / Beyond Matter

Töötuba toimub uue residentuuriprogrammi raames ja on ulatusliku rahvusvahelise koostööprojekti „Teisel pool mateeriat“ – kultuuripärand virtuaalreaalsuse lävel“ („Beyond Matter – Cultural Heritage on the Verge of Virtual Reality“) osa. Seda kaasrahastatakse Euroopa Liidu toetusprogrammist „Loov Euroopa“, mis on pühendatud näituste elavdamise, dokumenteerimise ja levitamise uudsetele digikäsitlustele, samuti virtuaalsete esitusvõimaluste arendamiseks kunstis ning kuraatori- ja muuseumitöös.

 

Rohkem teavet
Teisel pool mateeriat / Beyond Matter: http://beyondmatter.eu/

 

Corina Apostol
corina@kunstihoone.ee

 

#beyondmatter