Skip to main content

Vestlusõhtu: Aine, mitteaine, antiaine

Olete oodatud 19. novembril kell 17.00 Tallinna Kunstihoonesse projekti „Teisel pool mateeriat“ raames toimuvale vestlusõhtule. Kunstnikud Kristaps Ancāns ja Laura Kuusk ning filmitegija ja teadlane Pia Tikka arutlevad uudse installatsiooni „Aine, mitteaine, antiaine“ üle, kus eritellimusel valmistatud ekraani ja liitreaalsuse kaudu esitatakse varasemate näituste digimudeleid. Külastajatele pakutakse võimalust liikuda ekraani vahendusel arvutiga loodud näituseruumides. Vestlusõhtul käsitletakse päevakajalisi küsimusi, mis on seotud digimodelleerimise ja „digikaksikutega“ ehk varasemate kunstinäituste ja neid ümbritseva arhitektuuri virtuaalkoopiatega, pöörates tähelepanu mitmeti mõistetavusele, mis on omane kunstiteoste ja näituste esitamisele digikujul, mida installatsioon püüab kogemuslikul viisil saavutada.

 

Installatsiooni „Aine, mitteaine, antiaine“ saab kogeda Tallinna Kunstihoone vestibüülis ja seda tutvustab projekti „Teisel pool mateeriat“ algataja ja juht Lívia Nolasco-Rózsás (ZKM, Karlsruhe). Vestlusõhtut juhib Tallinna Kunstihoone kuraator Corina L. Apostol ja see toimub teise korruse näitusesaalis.

Kunstnik Kristaps Ancāns uurib oma kontseptuaalses loomingus inimeste, looduse ja masinate lõimumist tehisintellektiga. Tema tegevus hõlmab skulptuuri, teksti ja installatsioone, milles on sageli kineetiline komponent. Ancāns on pälvinud Cecil Lewise skulptuuristipendiumi ja Helen Scott Lidgetti auhinna. Ta on Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti magistriõppekava juht ja Läti Kunstiakadeemia interdistsiplinaarse magistriõppekava POST kaasjuht.

 

Kunstnik Laura Kuusk tegeleb fotograafia, video ja installatsiooniga ning taaskasutab antropoloogilisi (leid)materjale. Teda huvitab ühisteadvuse otsustuskord ning samuti katsetab ta kehaliste kogemuste nähtavate jälgedega, luues seoseid suuremate sotsiaalpoliitiliste protsessidega. Koos Camille Laurelliga valiti ta 2021. aasta kevadel programmi „Teisel pool mateeriat“ residentuuri. Kuusk on Eesti Kunstiakadeemia fotograafiaosakonna dotsent.

 

Lívia Nolasco-Rózsás on alates 2006. aastast kureerinud näitusi nüüdis- ja meediakunsti asutustes kogu maailmas, sh Karlsruhe kunsti- ja meediakeskuses ZKM, Chronuse kunstikeskuses Shanghais ning Ludwigi muuseumis Budapestis, keskendudes planetaararvutuste ja arvutikoodi genealoogiale ning sotsiaalsele mõjule, elektroonilisele järelevalvele ja demokraatiale ning sünesteetilisele tajule. Praegu on ta Karlsruhe ZKM-is rahvusvahelise koostööprojekti „Teisel pool mateeriat“ juhi kohusetäitja.

 

Pia Tikka, PhD on filmitegija ja teadlane, kelle uurimistöö käsitleb kinosüsteemide psühhofüsioloogilisi ja emotsionaalseid aluseid. Ta on mängufilmide „Yemanjá tütred“ („Daughters of Yemanjá“, 1996) ja „Liivamõrsja“ („Sand Bride“, 1998) režissöör, on osalenud ka Soome Akadeemia toetatavas interaktiivses kinoformaadis „Enactive Cinema“ ning pälvinud 2005. aastal interaktiivse jutuvestmise auhinna „Möbius Prix Nordic“. Tikka on Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse (MEDIT) teadusprofessor.

 

Sündmus toimub eesti keeles, kestus ca 1, 5h. Sissepääs tasuta.

 

Tallinna Kunstihoone külastus- ja ligipääsetavuse info leiad siit.

 

Programmi „Teisel pool mateeriat“ kaasrahastavad Euroopa Liidu toetusprogramm „Loov Euroopa“ ja Saksamaa liiduvalitsuse esindaja kultuuri- ja meediaküsimustes.