Skip to main content

„Balti ekspress“ (Pociąg, 1959) linastus kinos Sõprus

Tallinna Kunstihoone galeriis avatud näituse „Tulin siia selleks, et üksi olla – Ka mina tulin siia selleks, et üksi olla“ publikuprogrammi raames toimub 29. oktoobril kell 18 kinos Sõprus (Vana-Posti 8 ) filmi „Balti ekspress“ („Pociąg“, 1959) linastus, mille juhatavad sisse näitusel osalevad kunstnikud Alyona Movko Mägi, Johannes Luik, Maarja Tõnisson, Junny Yeung ja Madara Gruntmane.

Nii ilmade kui ka geopoliitiliste sündmuste poolest kuumal 2022. aasta suvel kutsusid kuraatorid Corina L. Apostol ja Kristaps Ancāns kaheksa kunstnikku (neli Eestist ja neli Lätist) rändama mööda Läänemere rannikut, et üksteist tundma õppida ja üheskoos näitus luua. Koostöö käigus tõi iga kunstnik näitusele oma isikliku arusaama kunstiloomingust ja kooseksisteerimisest. Näitus ammutab inspiratsiooni Jerzy Kawalerowiczi 1959. aasta filmist „Balti ekspress“, mis keerleb kahe võõra Jerzy (Leon Niemczyk) ja Marta (Lucyna Winnicka) suhtluse ümber, kes on sunnitud kitsukese rongikupee klaustrofoobsetes tingimustes koos eksisteerima. Rongireisist kujuneb katalüsaator, mis katsetab, milline keemia on ebastabiilsetes ja ebakindlates tingimustes võimalik luua. Samas rongis reisib ka Staszek (Zbigniew Cybulski), kelle Marta on pärast lühiajalist armulugu maha jätnud. Ta ei suuda leppida Marta äsjase otsusega ega jäta toda rahule. Kui rongi siseneb mõrvarit jälitav politseinik, hakkavad kuuldused levima ja süüdlase otsingul näivad kõik asjaolud viitavat ühele filmi peategelastest.

 

Koos Andrzej Trzaskowski heliloominguga on „Balti ekspress“ ühtaegu intrigeeriv triller ja võimas psühholoogiline lugu üksindusest. Filmi on pärjatud mitme auhinnaga. Lucyna Winnicka pälvis Marta rolli eest 1959. aasta Veneetsia filmifestivalil parima naisnäitleja auhinna välismaises filmis.

 

Film on poola keeles, subtiitrid inglise keeles, kestus 93 minutit. Üritus kestab umbes kaks tundi.

 

Sissepääs kino Sõpruse piletiga: täispilet 8 €, sooduspilet (tudeng, pensionär) 6 €. Info piletite kohta leiad siit. Pileti saab soetada eelmüügist siin.
Facebooki sündmus