Skip to main content

Britta Benno. Düstoopiline Tallinn

Kuraator Siim Preiman

20. juunist on Kunstihoone galeriis avatud Britta Benno isikunäitus „Düstoopiline Tallinn“, milles kunstnik teeb katse kujutleda kauget tulevikku. Näitus on otsekui maalidest, graafilistest lehtedest ja installatsioonist koosnev imedekamber, milles leiduvad väärisesemed ja kujutised jutustavad katkendliku loo saabuvast hukust.

 

Näitus avatakse kolmapäeval, 19. juunil kell 18 ja see jääb avatuks 11. augustini.

 

Teated inimtekkelisest kliimamuutusest muutuvad meedias üha sagedasemaks. Kõikjal maailmas kutsuvad teadlased inimkonda üles radikaalsetele sammudele, sest mustemad stsenaariumid lubavad hukatuslikke tagajärgi juba käesoleva sajandi lõpuks. Britta Benno nägemus meie kodulinnast ei ole futuristlik idealism kõrghoonetega ega tuumaajastu optimism lendavate autodega, vaid antropotseenile kohane pessimism lagunevate hoonete ja nende vahel lokkava taimestikuga.

 

Oma essees kirjutab kunstnik: „Ma usun loodusesse, taimedesse ja loomadesse, kuid ei jäta ökosüsteemi alles ennasthävitavat inimest. Panustan tulevikku, kus meid enam liigina ei eksisteeri. Kujutades inimesejärgset linnamaastikku, projitseerin ennasthävitava käitumise tänasele Eesti inimesele: meile, kes me tegutseme düstoopilise stsenaariumi eelloos.“

Benno ei anna vihjeid sündmustele, mis inimkonna hukuni viisid. Näitusel on võimalik hetkeks vabaneda olukorra tõsiduse rusuvast tundest ning imetleda piltpostkaarte inimjärgsest ajastust ehk postantropotseenist.

 

„Mida enam süveneda Benno teostel kujutatusse, seda enam leiame vastanduvat infot. Kas Jaani kirikut ümbritseb tulevikus mets või ookean? Seda vastuolu võiks selgitada erineva aja kujutamine. Aga miks siis on kõik hooned üksteisest eraldi, mitte ei moodusta tavapärast ühtset fronti? Kas need on lumised mäetipud, mida näeme Tallinna linnavalitsuse taga kõrgumas? See ei ole võimalik! Kui just ei… Ehk murdub Euroopa manner kauges tulevikus täpselt Vabaduse väljaku keskelt seitsmeks võrdseks sektoriks, mis üksteisest lahku hakkavad triivima?“ kirjutab näituse kuraator Siim Preiman saatetekstis.

 

Britta Benno on Tallinnas elav ning töötav joonistus- ja graafikakunstnik. Teda huvitavad erinevad tehnikad ja materjalid ning nende kõrvutamisel ja kombineerimisel avanevad uued perspektiivid. Benno on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia bakalaureuse- ja magistriõppe graafika erialal ning täiendanud end Viini Kunstiakadeemias ja Tallinna Ülikoolis. Praegu on ta Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppes. Varasemad isikunäitused: „Lõksus“ Draakoni galeriis 2017. aastal, „Rööprähkleja“ Hobusepea galeriis 2015. aastal ja „Võitlus tuuleveskitega“ Draakoni galeriis 2013. aastal.

 

Kunstihoone 2019. aasta näituseprogramm pöörab erilist tähelepanu hea olemise võimalikkusele ning ökoloogilisele vastutusele kindla huku tingimustes. Selle teemaderingi ümber koondub viis näitust, millest Britta Benno “Düstoopiline Tallinn” on järjekorras teine. Esimene näitus oli Taavi Suisalu „Valgus ookeanide vahel“ Linnagaleriis ning kolmandana avaneb 21. juunil rahvusvaheline grupinäitus “Hea olemise kunst” kunstihoone suures saalis. Näitustekobara kuraator on Siim Preiman.