Skip to main content

Cloe Jancis. Soovide kaev

Kuraator Siim Preiman

Tuhandeid aastaid on inimeste seas levinud kuuldused igavese nooruse allikast ja soovide kaevust. Ükshaaval on valged laigud maailmakaardilt kadunud, aga sellist allikat või kaevu ei ole mitte kusagilt leitud. Inimkonna kustumatu janu igavese nooruse ja ilu järgi ei ole siiani kosutust saanud.

 

Cloe Jancis on oma loomingus järjepidevalt käsitlenud tänapäeva ilurituaale, näiteks ka 2021. aasta kevadel Kunstihoone galerii näitusel „Pealaest jalatallani“ eksponeeritud teoses „Sobituv ihu“. Eelolev näitus ammutab inspiratsiooni sotsiaalmeedias vohavast kaubastatud eneseabivõimaluste tulvast. Sellega koos fetišeeritakse ka positiivsust ja õnnelik olemist, justkui teised inimlikud emotsioonid ei olekski tundmist väärt.

 

Cloe Jancis (1992) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia eriala (BA, 2018) ja õpib Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonnas kaasaegse kunsti magistriprogrammis. Teda huvitavad naise igapäevased rollid, alad nende vahel ja rollide täitmisega kaasnevad tunnetuslikud seisundid, nagu ärevus, ootus ja iha. Ta viitab tihti isikliku ja avaliku ruumi ühisosale ning rõhutab olemise ja rollist rolli libisemise õrna piiri. Viimased näitused on olnud „Mõnel reipamal päeval paned sa oma maski peegli ees liiga tugevasti ette, nii et see hammustab su nahka“ Temnikova ja Kasela galeriis (2021, koos Sigrid Viiriga), rühmanäitus „Näitus kui vestlus“ Tartu Kunstimajas (kuraator Hanna-Liis Kont, 2021), rühmanäitus „Kaugete meelte kuma“ EKKM-is (kuraator Laura Toots, 2021).