Skip to main content

Eksperimenta! Lõhates majandust

Kuraatorid: Annely Köster ja Tamara Luuk

Rahvusvahelise koolinoorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! näitused on alates 21. oktoobrist kuni 3. detsembrini avatud Tallinna Kunstihoones, Kunstihoone galeriis, Tallinna Linnagaleriis, Kunstiakadeemia galeriis, Fotomuuseumis ja SOKOS hotell Tallinna konverentsikeskuses. Kolmandat korda toimuva Eksperimenta! üldteema on “Kunst ja majandus.”

 

Triennaali peanäitus “Lõhates majandust” Tallinna Kunstihoones esitleb üle seitsmekümne töö kümne riigi noortelt kunstnikelt. 14-21 aastased kunstnikud analüüsivad kaasaegse kunsti vahendite abil maailma ja majanduse olukorda. Vastuseid on seinast seina – pragmaatilisi, romantilisi ja tögavaid – „Me ei saa kunagi üksteisega võrdseks … Kavaldame süsteemi üle! … Tere tulemast igavesse eimillessegi!“. Kasutatud on väljendusvahendeid traditsioonilisest pliiatsist ja värvidest foto, installatsiooni ja videoni. Töödes leiab tõsidust ja lapsemeelsust, haritust ja spontaansust, koostöö vajaduse äratundmist ja ühise tegemise kogemust. Tänase päeva täiskasvanuile räägib Eksperimenta! sellest, kes ja kuidas neile kandadele astub.

Eksperimenta! on noorte kunstifestival, mille eesmärk on reaalsete muutuste saavutamine kunstihariduses. Soovime kaasaegse kunsti ja hariduse lõimimise kaudu soodustada kriitilist ja loomingulist mõtlemist ühiskonnas. Projekt toob kokku noored kümnest riigist, et vahetada ideid ja saada rahvusvahelise kunstisündmuse kogemus.

 

Näitusel osalevad noored kunstnikud Saksamaalt, Venemaalt, Brasiiliast, Sloveeniast, Kanadast, Türgist, Soomest, Lätist, Leedust ja Eestist. Näitustega kaasneb ulatuslik näitusetuuride, töötubade ja seminaride programm ning taskukohane kataloog.

 

Eksperimenta! on noorte kunstifestival, mis tahab kaasaegse kunsti ja hariduse lõimimise kaudu soodustada kriitilist ja loomingulist mõtlemist ühiskonnas. Esimest korda toimus Eksperimenta! aastal 2011 ühena Euroopa Kultuuripealinna Tallinn 2011 suursündmustest.

 

Eksperimenta! põhiprogrammi kuulub lisaks näitustele konverents IDEElaboratoorium ning tihe lisaprogramm kümnekonna sündmusega filmiprogrammist graffiti töötubadeni.

 

Eksperimenta! kuulub EV100 programmi “Sada kunstimaastikku” ning triennaali korraldavad Sally Stuudio ja Tallinna Kunstihoone.

 

Eksperimenta! ja Tallinna Kunstihoone tänavad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriminsteerium, Tallinna linn, Sadolin, KuuStuudio, Hasartmängumaksu Nõukogu, Huvitav Kool, Meedius, Goethe Instituut, Estoria, Vunder, Diesel Arts, Realist Joogid, Fotomuuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Okapi galerii, Haus galerii.

 

Kujundajad: Neeme Külm ja Jaana Jüris
Graafiline disain: Martin Rästa, Indrek Sirkel ja Jan Tomson
Installatsioon: Valge Kuup