Skip to main content

Idealistid

Rakenduskunsti näitus. Kuraator Karin Paulus

Kuraator Karin Paulus on kutsunud näitusele autorid, keda ühendab soov oma loominguga võtta vastutust tarbimishulluse, sotsiaal- ja tööstuskatastroofide ja eetilise vaimsuse kadumise eest ning muuta oma loominguga maailma paremaks. Tallinna Kunstihoones on saab näha nii jääkideta disaini, DIY mööblit, lastele ja vaegnägijatele suunatud disaini kui igihaljast käelist meisterlikkust nõudvaid ehteid ja tarbeesemeid.

 

Rakenduskunst ja disain on harjumuspäraselt seotud meie igapäevase teenuste ja toodete tarbimisega. Juulis ja augustis on Tallinna Kunstihoones avatud väljapanek „Idealistid“, mis tutvustab Eesti autoreid, kes tahavad oma loomingu abil maailma muuta ehk midagi ära teha mitte ainult annetuskasti eurot visates või kord aastas toimuvatel „Teeme ära!“ talgutel.

 

„Tahan sel kureeritud väljapanekul näidata, et idealism ei tähenda tänases kultuuriruumis mitte ainuüksi rahu ning põgenikekriisi ühe võimaliku leevendusena religioonide ühisosa otsimist, vaid täiesti erinevaid lähenemisi. Väärtuste keskmes võivad olla ka oma teadmiste ja oskuste jagamine ning kinkimine, puhtam keskkond, mõtestatum ümbrus,“ rõhutab kuraator Karin Paulus näituse laiemat tausta.

 

Disainerid otsivad teadlikult viise, kuidas vältida massitootmise ja tarbimise saastavat ja sotsiaalselt jätkusuutmatut ahelat. Selle asemele pakuvad oma sajanditevanuseid oskusi ja teadmisi Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud, kaasaegse tootmise jääkide ärakasutamisele keskenduvad zero-wastedisainerid, mõttemaailma aitavad muuta uusvaimsusest kantud kunstnikud ja heategevuslikud abiorganisatsioonid.

 

Karin Paulus: „Väljapaneku idee sündis inspireerituna eesti meesterõivaste omapäraseimast loojast Kalle Aasamäest, kes käis Keenias korraldamas koolivormide hanget ning tegeles tootearendusega. Samuti õpetas ta välja õmblejaid ja kannustas neid edaspidigi oma oskusi rakendama.“

Igal neljapäeval toimuvad Tallinna Kunstihoones „Idealistide“ näituse kunstnike tutvustused ja töötoad, milles räägitakse ja näidatakse lähemalt disaini ja käeliste oskuste võimalust muuta maailm paremaks.

 

Näitusel osalevad: Kalle Aasamäe, Andres Ansper, Reet Aus, Rene Haljasmäe, Monika Hint, Madlen Hirtentreu, Sandra Jõgeva, Kadri Jäätma, Erki Kannus, Karmo Kiilmann, Andrei Kormašov, Kraam (Killu Sukmit, Minna Hint), Eva Liisa Kubinyi, Urve Küttner, Tarrvi Laamann, Krista Leesi, Veiko Liis, Tarmo Luisk, Ave Matsin, Marta Moorats, Müürileht, Oaas (Maria Pukk, Ivar Lubjak), Aet Ollisaar, Anu Paal, Kristina Rajando, Martin Rästa, Aune Taamal, Erika Tammpere, Kristel Saan, Urmas-Ott (Urmas Lüüs, Hans-Otto Ojaste)

 

Näituse kujunduse tegi sisekujundusbüroo Laika Belka Strelka, näitusega koos ilmub „Idealistide“ teemat ja teoseid tutvustav ja laiendav Müürilehe erinumber.

 

Täname: Mondo MTÜ