Skip to main content

Imat Suumann ja Eike Eplik. Õhtu varjus

Kuraator: Peeter Talvistu

Eike Epliku ja Imat Suumanni näitus Tallinna Kunstihoone galeriis sulandab kahe eri põlvkonna autorite tööd kummastavaks keskkonnaks, kus kohtuvad hämarad linnamaastikud ja judinaid tekitav omamütoloogia.

 

Imat Suumanni linnavaated ja -kollaažid ning Eike Epliku loodusvormid ja muinasjutuolendid moodustavad koosluse, mis on samal ajal nii õdus kui ka judinaid tekitav. Tegemist on justkui õhtuse linnaga, kus järgmisel nurgal paistev tänavalatern võib mõjuda nii julgustava kui ka kurjakuulutavana. „Õhtul on mingi ahistuse moment sees. Mulle endale tulevad meelde devoni kihid ja keskaegne Tartu. Üle Emajõe vaadata õhtuvalgust niimoodi, et ise oled varjus. Siis tekib tunne, nagu see ahistaks. See on ühtepidi valus ja samal ajal maru ajalooline kah,“ ütleb Imat Suumann.

 

Eplik ja Suumann näivad esmapilgul vastandliku paarina. Üks on noor ja energiline, moodsa kunstikeelega vabalt ümber käiv autor, kelle kunst sobitub hüperboliseeritud meemide ja massikultuuri maailma meie ümber. Teine aga ürgtartulik pallaslikke traditsioone järgiv maalija, kelle esteetilised arusaamad ja ka teoste tonaalsus on pärit mõnest varasemast ajastust. See ei takista neil moodustamast nii ühtset ruumi kui ka selle sisu, mida Eike Eplik kirjeldab järgmiselt: „Imatil on näitusel linn, on majad, on maastik, ongi see ümbrus. Mina teen sinna keskele mingit sorti butafooria ja detailid. Linnas või tänaval ongi igasuguseid asju. Imati maalid ei välista midagi, mida mina võiksin sinna sisse teha, see on ikkagi loogiline kooslus.“

Eike Eplik (1982) on õppinud 2002–2007 Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja 2007–2010 Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri. Alates 2010. aastast on ta esinenud isikunäitustega nii Tallinnas kui ka Tartus. Aastal 2012 sai ta kaasaegse kunsti festivali ART IST KUKU NU UT noore kunstniku produktsioonipreemia KUKU NUNNU.

 

Imat Suumann (1964) on õppinud 1988–1995 Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Suurem osa tema enam kui kolmekümnest isikunäitusest on toimunud samuti Tartus. Üheks olulisemaks võib pidada Suumanni 2014. aastal toimunud juubelinäitust Tartu Kunstimajas, mille eest talle anti Tartu kultuurikandja aunimetus teose looja kategoorias. Imat Suumann on ka Ado Vabbe preemia laureaat.

 

Peeter Talvistu (1983) on õppinud Tartu Ülikoolis kunstiajalugu. Ta on pidanud mitmesuguseid ameteid Tartu Kunstimuuseumis. Aastast 2017 töötab Talvistu Tartu Kunstnike Liidus kuraatori ja projektijuhina. Olulisemaid tema kureeritud projekte oli Elmar Kitse legendaarse 1966. aasta isikunäituse taaslavastus, mis sai Tartu kultuurikandja tiitli aasta 2016 kultuurisündmuse kategoorias. Peeter Talvistu sellele näitusele eelnenud kuraatoritöö Tallinna Kunstihoones kandis nime „Väljasõit rohelisse. Tartu 1860–2014“.

 

Näitus „Õhtu varjus“ on valminud Tallinna Kunstihoone ja Tartu Kunstnike Liidu koostöös. Väljapanekut saadab näitusevihik.