Skip to main content

Kevadnäituse publik valis lemmikuks Mauri Grossi maali „Pööripäev“

Tallinna Kunstihoones toimunud legendaarse „Kevadnäituse“ ligi 2000 külastajat valisid 72 esindatud autori hulgast lemmikuks Mauri Grossi teose.

 

Kunstitoetajad Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm panid juba viiendat korda välja „Kevadnäituse“ publiku lemmikule 5000 euro suuruse stipendiumi. Tänavu suvises kuumuses toimunud Eesti Kunstnike Liidu 22. aastanäituse publikuhääletus lõppes 7. augustil. Esindatud 72 autori hulgast tegid valiku 1892 näitusekülastajat, kellest 220 valisid lemmikuks maalikunstnik Mauri Grossi teose „Pööripäev“.

 

Publiku lemmikule andis auhinna üle kunstitoetaja Tiit Pruuli, kes ütles: „Rõõmu teeb, et „Kevadnäitus“ on endiselt populaarne. Rõõmu teeb, et näitus kajastab oma aega. Kurbust teeb, et see aeg on raskemeelne, masendavgi. Võib-olla elabki maailm rõõmust kurbuse poole liikudes pöördelisel ajal. Ses mõttes on Mauri Grossi teos „Pööripäev“ märgiline.“

 

Mauri Gross rääkis maalist „Pööripäev“: „Pöörase hooga lille loodusmaal nagu taimne saluut! Sõnum on lühike: naudi loodust ja looduse sõnumeid! Selleks ei pea olema ilmaennustaja, et olla tähelepanelik looduses. Kõik ei ole kunstnikud, kes naudivad ja hindavad kunsti. „Pööripäev“ võiks püüda inimese pilgu hetkeks nagu ikoon, mis on väravaks looduse ja inimese vahel.“

Kevadnäitusel kogusid enim hääli tähestikulises järjekorras järgmised kümme kunstnikku: Jaan Elken, Mauri Gross, Liisa Kruusmägi, Urve Küttner, Terje Ojaver, Enn Põldroos, Anne Türn, Marta Vaarik, Valeri Vinogradov ja Toomas Vint. „Kevadnäitust“ saab Tallinna Kunstihoones ja Kunstihoone galeriis vaadata veel kuni 14. augustini. Näituse viimasel päeval kell 16 esineb näitusesaalis kontserdisarja „Soolo“ raames akordionist Tuulikki Bartosik. „Kevadnäitus 2022“ toimub koostöös Eesti Kunstnike Liiduga.

 

Seekordse publikuhääletuse võitnud Mauri Gross (snd 1969) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias lavakujunduse eriala. Ta töötab peamiselt õlimaaliga, aga tegutseb ka graafilise disaini ja sisekujunduse valdkonnas. Teda inspireerib aukartus traditsioonilise maali ees. Uusimates teostes käsitleb ta maalitud kujundite subjektiivset väärtust ja muutuvaid tähendusi. Ta maalib tavalisi igapäevaseid asju, vaadeldes, kuidas klassikalise õlimaali rambivalgus nende väärtust ja tähendust muudab. Teostega soovib ta kaasata vaatajat kogema kvaliteetse maalitehnika ja igapäevaste asjade koosmõjus tekkivat dissonantsi. Mauri Gross on Eesti Kunstnike Liidu liige ning osalenud isiku- ja grupinäitustel ning kunstiprojektides alates 1991. aastast.

 

„Kevadnäituse“ pidulikul auhinnatseremoonial esitles Eesti Kunstnike Liidu president Elin Kard koostajana aastanäituse kataloogi, mille saab soetada Kunstihoone raamatupoest. Kataloogi kujundas Maris Lindoja. Kõigi hääletanute vahel loositi välja NOBA kunstimüügikeskkonna 500-eurone kinkekaart. Kuni näituse lõpuni saab nii Kunstihoone näitusesaalist kui ka NOBA keskkonna vahendusel osta „Kevadnäituse“ teoseid.