Skip to main content

Kuraatorituur: Tallinna Fotokuu peanäitus “Transs”

7. oktoobril algusega kl 14.00 Tallinna Kunstihoone Lasnamäe Paviljonis viib kuraator Ilari Laamanen läbi ringkäiku näitusel. Tuur on inglise keeles.

 

Ilari Laamanen on New Yorgis elav vabakutseline kuraator. Aastal 2017 oli ta Norras Mossis toimunud 9. Momentumi biennaali kaaskuraator. New Yorgi Soome kultuuri instituudi (FCINY) programmijuhina (2013–2020) kureeris ja tellis Laamanen projekte New Yorgi kunsti- ja disainimuuseumi, New Museumi festivali Ideas City ja Brooklyn Bridge Parki jaoks. FCINYs juhtis ta kuus aastat stipendiumiprogrammi „MOBIUS“, luues partnerlussuhteid asutustega nagu Artists Space, Cooper Hewitti Smithsoni disainimuuseum ja JUDDi fond. Ta on väjlaannete „Crossroads – New Views on Art and Environment“, „MOBIUS Manual“ ja „Beyond the Pleasure Principle“ toimetaja.

 

„Näitus käsitleb ühelt poolt tehnoloogia võlu ja ligitõmmet, teiselt poolt aga kiire arengu süngemat poolt. Meie igapäevane seotus ekraanidega on saanud ühiskonnas nii tavapäraseks, et ilma nendeta võime tunda end lausa isoleerituna,“ sõnab näituse kuraator Ilari Laamanen. Näitusel tuuakse fookusesse tehnoloogiline transs kui inimeste sõltuvussuhe ekraanidega. Sealjuures uuritakse, kuidas üleminek fotograafiliselt kujutistelt interaktiivsetele ekraanidele ja nende tihe läbipõimumine on kujundanud inimeste reaalsustaju ning kuidas kaasaegne kunst saab olla soodsaks pinnaseks tehnoloogia ja inimkogemuse vahekorra mõtestamisel.

 

__________
Peanäitusel osalevad kunstnikud on Sara Bjarland (FI/NL), Zody Burke (US/EE), Patricia Domínguez (CL), Elo-Reet Järv (EE), Karel Koplimets (EE), Diane Severin Nguyen (US), Veli Granö (FI), Laila Majid (AE/UK) ja Louis Blue Newby (UK), Norman Orro ja Joonas Timmi (EE), Pire Sova ja Ando Naulainen (EE), Viktor Timofeev (LV/US), Anu Vahtra (EE), Jessica Wilson (US) ning kunstnike rühmitus CUSS Group (ZA).
__________

6. oktoobrist kuni 26. novembrini toimuva Tallinna Fotokuu ’23 põhiprogrammi kuuluvad rahvusvaheline rühmanäitus „Transs“ Tallinna Kunstihoone Lasnamäe Paviljonis (6.10.–26.11.2023; kuraator: Ilari Laamanen) ning kunstnikufilmide programm kinos Sõprus koostöös filmifestivaliga PÖFF (16.–17.11.2023; kuraatorid: Piibe Kolka ja Genevieve Yue). Biennaali satelliitprogrammis jätkub koostöö mitmete varasemalt oluliste partnerite ja fotokunstile orienteeritud näitusepindadega üle Tallinna ning koostöös Tallinna Linnatranspordiga esitletakse linnaruumi installatsiooni kahes Tallinna trammis. Kogu biennaali programm on leitav: fotokuu.ee/programm.
___________
SA Kunstihoone on kaasaegse kunsti asutus, mille näituseprogrammi näeb aastail 2022–2024 kahel näitusepinnal: Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis ja Tallinna Linnagaleriis. Kunstihoone näitusi installeerib stuudio Valge Kuup.
___________
Tallinna Fotokuu on rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal, mis esitleb teoseid pea kõigist visuaalkultuuri valdkondadest ning vaatleb laiemalt kunstis ja ühiskonnas toimuvaid arenguid, mida vahendavad aina intensiivsemalt fotograafilised kujutised, kaamerad ja ekraanid. Fotokuu kutsus 2011. aastal ellu Eesti Fotokunstnike Ühenduse (FOKU), mis kunstnike omaalagatusliku organisatsioonina koordineerib ja toetab koostööd kunstnike, galeriide ning kunstiinstitutsioonide vahel.