Skip to main content

Transs (Fotokuu peanäitus)

Kuraator Ilari Laamanen

Tänavuse Tallinna Fotokuu peanäituse „Transs“ kureerib New Yorgis tegutsev, Soome päritolu kuraator Ilari Laamanen. Näituse ajendiks on tänapäevane ekraanidest ja tehnoloogiast läbiimbunud maailm ja inimseisundid: „„Transs“ vaatleb, kuidas kunstiteosed võivad tehnoloogiliselt vahendatud maailmas sensoorsete kogemuste uurimist lihtsustada või keerulisemaks muuta. Näitus liigub spiraalselt inimliku ja mehaanilise, fantastilise ja faktilise ning veetluse ja eemaloleku vahel, eesmärgiga vaatajat eksitada ja harjumuspärast vaatamissituatsiooni kõigutada. Mida lähemale liigub vaataja tajutavale reaalsusele, seda kujuteldavamaks see muutub,” toob Laamanen välja.

 

Näituse teemat käsitlevad erinevate põlvkondade ja eri distsipliinidega töötavad kunstnikud nii Eestist kui välisriikidest. Juba olemasolevate ja näituse jaoks valmivate teostega kujundatakse ümber ja harutatakse lahti (audio)visuaalse kunsti esitlemise tavapäraseid viise. Kunstnikud esitavad kehade ja tehnoloogiate vahelisi ainuomaseid kohtumisi ning kasutavad ootamatuid tõrkeid kontseptuaalse tööriistana. Tõrget vaadeldakse näitusel ajalise lahknevuse või žestina, mis loomuomaselt nõuab parandamist ja tõlgendamist.

 

Ilari Laamanen on New Yorgis tegutsev kuraator. Oma projektides vaatleb Laamanen kommunikatsioonivõimalusi ja väljakutseid hüperühendatud kultuuris. Ta on töötanud New Yorgi Soome Kultuuri Instituudi programmijuhina (2013–2020), kus ta kaasasutas ja juhtis MOBIUSe stipendiumiprogrammi vabakutselistele ja institutsionaalsetele kuraatoritele. Laamanen omandas magistrikraadi kureerimise, kunstivaldkonna juhtimise ja vahendamise erialal Aalto Ülikoolis ning bakalaureusekraadi meediaõpingute alal Turu Ülikoolis.