Skip to main content

Kuuraatorituur näitusel “Üks kuu Kanadas”

Kallid kunstisõbrad!

 

Näitus “Üks kuu Kanadas” on avatud!

 

Näituse kuraator Anneli Porri kirjutab muuhulgas tutvustavas tekstis: “Kunstnikutrio Mäetamm-Bozi-Cameron on ühendanud oma tugevused ja läinud ka tundmatutele aladele. Kuna kokku on saanud kunstnik, näitekirjanik ja romaanikirjanik-etenduskunstnik, siis on ka näitus mitte terviklike eraldiseisvate teoste ekspositsioon, vaid midagi performatiivse teekonna sarnast. Töödel ei ole eraldi nimesid ega etikette. Põhiosa narratiivist kannavad kolm lihtsakoelist fotofilmi, milles jutustatakse loo kõige olulisemad sündmused. Stiililiselt kasutavad kunstnikud erinevaid võtteid, kokku saavad fännikunst, clip art, retro, suveniirikitš, popkoomiks, perekonnaarhiivi dokumentaalkaadrid, leidmaterjalid internetist ja vanakraamipoodidest. Samad esemed, märgid ja lood tulevad vaatajani üha uuesti erinevates vormides ja töödes – jutustaja mälu on piiratud ja mõni ese on saanud mälestustes ebaproportsionaalselt olulise koha. Suulisele pärimusele ongi omane kordus ja parallelism.

 

Paljudele on näituse sisu juba enne sisse astumist detailideni teada, sest see on väga suure hulga eestlaste lugu. Samas, nagu kirjutab Ken Cameron, on see ka üldinimlik. Teisest küljest, just sellised sündmused ja nende meenutamine on lakmuspaberiks kogemuslõhe esile toomisel, praegused noored täiskasvanud ei mõtle ilmselt väliseestluse ja banaaninätsu paberi üle.”

 

8. detsembril kell 14:00 toimub näitusel ringkäik, mida juhib Anneli Porri.

 

Anneli Porri (1980) on Eesti Kunstiakadeemia kunstihariduse lektor. Ta on õppinud kunstiteadust Eesti Kunstiakadeemias (BA 2003) ja kultuuriteooriat Tallinna Ülikoolis (MA 2012). Tema viimased kureeritud näitused: „Ütle mulle. Kaasaegne portree fotograafias“ (Narva Muuseumi kunstigalerii, 2017 ning FUGA Arhitektuurikeskus, Budapest, 2018), Kaido Ole „Nogank hoparniis“ ja rühmanäitus „Vaikus. Pimedus“ (mõlemad Tallinna Kunstihoone, 2016) ning „Plahvatusest tasandikule. Eesti kaasaegne foto 1991–2015 (Tartu Kunstimuuseum, 2015).

 

Kõik on oodatud!