Skip to main content

Lahustumine – Raivo Puusemp dialoogis

Kuraator Krist Gruijthuijsen

Alates 15. aprillist on Kunstihoone galeriis avatud Krist Gruijthuijseni kureeritud näitus „Lahustumine – Raivo Puusemp dialoogis“. Väliseesti kunstniku Raivo Puusempi praktika lõppakord – Rosendale’i lahustumine seda ümbritsevasse linna – võiks näida rohkem haldusreformi kui kunstilise saavutusena. Sellest inspireerituna kõnelevad Krõõt Juurak, Flo Kasearu, Kristina Norman, Mark Raidpere ja Margit Säde vastutuse võtmisest, pragmaatilisest idealismist, kodanikualgatusest ning nähtuste, esemete ja isikute liikumisest ühest olekust teise.

 

Näituse avamine toimub neljapäeval, 13. aprillil kell 17:00 ning see jääb avatuks 14. maini.

Kui kunstnik Raivo Puusemp (1942, EE/USA) 1975. aastal Rosendale’i (New Yorgi osariik) linnapeaks valiti, oli linnake kimpus koormava maksusüsteemi ja probleemsete munitsipaalteenustega. Rosendale’i elanikel polnud valimiste ajal ega uue linnapea ametisoleku perioodil aimugi Puusempi tegevusest kontseptuaalse kunstnikuna, tema varajasest huvist fenomenoloogia vastu ega ka tema hilisematest katsetustest grupidünaamika ja ühiskondlik-poliitiliste protsessidega.

 

„Elasin Rosendale’ist kahe miili kaugusel ja ühel hetkel ostsin sinna endale talu. Siis pöörduti mu poole poliitika asjus. Mõtlesin natuke järele, sest ma polnud kunagi poliitikaga tegelenud. Ma polnud isegi valimas käinud. Aga mida rohkem ma selle üle mõtlesin, seda enam sain aru, et see on hea võimalus teada saada, mida teha annab,“ meenutab Puusemp linnapeaks saamist.

 

1976. aasta märtsiks oli Puusemp Rosendale’i elanikke suutnud veenda – ja seda näitas ka ülekaalukas 2-1 hääletustulemus – et parim võimalik lahendus linna probleemidele on kohaliku omavalitsuse laialisaatmine. Sama aasta oktoobris astus Puusemp linnapea ametist tagasi, tõmbus tagasi ka kunstielust ning kolis perega Utah’sse.

 

Et Puusempi tööd praeguse aja Eestis rekontekstualiseerida, on palutud viiel kaasaegsel Eesti kunstnikul (Flo Kasearu, Krõõt Juurak, Kristina Norman, Mark Raidpere ja Margit Säde) tema kunstnikupraktikaga dialoogi astuda, et uurida eemaletõmbumise ja poliitilise tegevuse ideid.
Näituse algne versioon „Raivo Puusemp – Lahustumine“ on olnud väljas Project Art Centre’is, Grazer Kunstvereinis ja Utah’ Kaasaegse Kunsti Muuseumis (2012–2013), kuraatoriks Krist Gruijthuijsen, kes on praegu KW Kaasaegse Kunsti Instituudi juhataja.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber