Skip to main content

Liisa Kruusmägi. Mälestused Altai Kraist

Kuraator Anneliis Lepp

“Mälestused Altai Kraist“ on lugu kunstniku esivanematest, kes 19. sajandi lõpus maanappuse tõttu Siberisse rändasid. Unistus paremast elust viis nad pikale ja väsitavale teekonnale Kesk-Aasiasse Altai Kraisse Barnauli maakonda. Mitme vahepeatuse järel jäädi keset lagedat steppi mägede veerel paikseks. Sinna asutati koos teiste perekondadega Estonia-nimeline küla.

 

Peamiselt joonistustest ja keraamilistest objektidest koosnev näitus põhineb Liisa Kruusmäe vanaema päevikul, mis sisaldab kilde ja mälestuskatkeid Estonia külas veedetud ajast. Sealset aega on ta kirjeldanud sõnadega „Elu oli töörohke, aga lõbus“. See oli aeg, millest ei puudunud rõõm ega ka inimlikud kaotused.

 

Helikujundus: Taavi Tulev

Liisa Kruusmägi (1988) on Eesti maalikunstnik ning illustraator. Ta õppis Eesti kunstiakadeemias bakalaureuseastmes maali ja lõpetas samas joonistamise magistrantuuri 2013. aastal. Kruusmägi on täiendanud ennast Rhode Island Schools of Design’is. Viimaste isikunäituste hulka kuuluvad „Binoklitega peajalgsed“ Vaal galeriis (2022), „Balearic Liisa“ Stella Soomlaisi Studios (2022) ja „Värvikorallid“ koos Maarja Mäemetsaga HOP galeriis (2021). Tema teoseid võib näha ka tänavapildis: suured seinamaalid on Paide pritsumaja põhjaküljel ja Tallinnas Topsi baari sissepääsu kohal.

 

Anneliis Lepp (1988) on õppinud Eesti kunstiakadeemias kunstiteadust ja visuaalkultuuri uuringuid. Tema erialahuvi on lasteraamatute illustratsioon ning pildi ja sõna tähendusseosed. Ta on teinud koostööd lastekirjanduse keskusega ja kirjutanud arvukalt artikleid lasteraamatute illustratsiooni teemal.