Linnagaleriis toimuva grupinäituse kunstnikud on selgunud
Meil on hea meel välja kuulutada Tallinna Linnagalerii näitusel „Vanatühja jälil Kuuni“ osalevate kunstnike nimed. Corina L. Apostoli kureeritava näituse eesmärk on esitleda töid Ida-Euroopa ja Balti riikide eri piirkondadest pärit kujunevatelt ja juba väljakujunenud kunstnikelt, kes tegelevad ökoloogia, mitteinimliikide, dekoloniseerimise ja kriitilise urbanismi teemadega. Näitusel on väljas Agate Tūna, Amélie Laurence Fortini, Ann Mirjam Vaikla, Pau/a ja Jila Svicevici teosed ning avaõhtul 8. juunil 2023 tuleb esitusele Eglė Šimėnaitė performance.
Agate Tūna on Riias elav multidistsiplinaarne kunstnik, kes alustas maalikunstnikuna, praegu aga on tema põhimeediumid analoog- ja eksperimentaalfotograafia (filmisupid, kemigrammid, fotogrammid) ning helikunst. Kombineerides dokumentaalsust ja väljamõeldist, uurivad tema fotod, installatsioonid ja suulised ajaloojutustused kujutiste rolli meie uskumuste kujunemisel ning tehnoloogia ja vaimsuse arengut. Tūna omandas bakalaureusekraadi Läti kunstiakadeemia maaliosakonnas 2020. aastal ja lõpetas Läti rahvusvahelise fotograafia suvekooli ISSP kaheaastase õppekava „Developing Photographic Language“ (2020–2022). Praegu jätkab ta õpinguid Läti kunstiakadeemia interdistsiplinaarses magistriprogrammis POST (2021–2023).
Amélie Laurence Fortin elab ja töötab Quebec Citys Kanadas ja Varssavis Poolas. Tema töid on esitletud isiku- ja rühmanäitustel, residentuurides, kunstimessidel ja festivalidel, neid on Quebecis ning Euroopas era- ja avalikes kunstikogudes. Viimasel kümnendil on tema loomingu alustalad olnud avastuste, territooriumi ja aja teemad. Koos ansamblitega The Shining Rock (2010–2019), Crash (2017–2019) ja Ad Solis (2020–…) vaatleb kunstnik ruumi tajumise erinevaid viise. Fortin uurib selle piire, mida me nimetame reaalsuseks ja seab kahtluse alla nii meie tähtsuse võimusuhetes kui ka kinnisideed teabe kogumisel.
Ann Mirjam Vaikla elab Tallinnas ja töötab nii Eestis kui ka mujal. Vabakutselise kuraatori, kunstniku ja stsenograafina käsitleb ta seda, kuidas on põimunud ökoloogilised probleemid, mitteinimliigid ja -kehad ning dekoloniseerimine. Praegu õpib Vaikla Stockholmi kuninglikus kunstiinstituudis järelmagistrikursusel „Decolonizing Architecture Advanced Studies“ (DAAS). Varem on ta õppinud Norra teatriakadeemias stsenograafiat (BA) ning Soomes Novia ülikoolis kultuuri ja kunsti (MA). Ta on residentuuritsükli „KORDON LAB on Food and Energy“ (2023–2024) kaaskuraator. Vaikla hiljutiste projektide hulka kuulub 8. Artishoki biennaali „Taimed kui tunnistajad“ (2022) kureerimine Tallinna botaanikaaias, näitus „Taganemisteeta. Kohaloluharjutus“ (2021) Narva kunstiresidentuuris (NART) ja teose „(R)evolutsiooni monument“ eksponeerimine Tallinna Linnagaleriis (2021).
Eglė Šimėnaitė on Vilniuses elav Leedu kunstnik, näitleja ja etenduskunstnik, kes töötab rahvusvaheliselt mitmes kunstivaldkonnas. Ajendatuna sügavast huvist inimeste helimaailma vastu, mõtestab ta mittemateriaalse ja „olematu“ ümber millekski tunnetatavaks, mõistetavaks ja ilmseks. Ühendades abstraktseid tekstuure ja materiaalsuse ilminguid valdkonnaülese loovusega, vormivad tema performance’id heli, valguse, värvi, temperatuuri ja muud esmapilgul mitteainelised nähtused elamusteks, mis jäävad lihtsast loogilisest arusaamast väljapoole. Šimėnaitė kirg tajutava dramaturgia, mõtte, sõna, kompositsiooni, õhustiku ja esteetika vastu pärineb musikaalsusest ning kogu keha kuulamisest, aga ka tekstidest, maalidest ja muudest kunstiliikidest. Šimėnaitė lõpetas hiljuti lavastajaõpingud Praha etenduskunstide akadeemia teatriosakonnas (DAMU) magistrikraadiga.
Kunstnike kollektiivi Pau/a moodustavad Paul Simon ja Paula Veidenbauma. Duo alustas koostööd 2021. aastal Eesti kunstiakadeemia linnaplaneerimise magistriõppes. Ühendades (maastiku)arhitektuuri ning filmi- ja meediateooria tausta, tegeleb Pau/a kriitilise urbanismiga, korraldades kontekstuaalseid sekkumisi. Paul Simon on maastikuarhitekt ja linnaaktivist, kes tegeleb linnalooduse, postkapitalistliku linna ja migratsiooni küsimustega. Oma teostes otsib ja pühitseb ta inimeste kooselamisega kaasnevaid absurdijuhtumeid. Paula Veidenbauma on linnaplaneerija, keda huvitavad era- ja avaliku ruumi eraldamise iseärasused. Kasutades uurimisvahendina oma keha, vaatleb ta, kuidas ruumitunnetus muutub üha neoliberaalsemaks.
Jila Svicevic on interdistsiplinaarne kunstnik, kes tegeleb sotsiaalökoloogiaga. Ta on õppinud Ungaris, Sloveenias ja Eestis ning omandanud magistrikraadi intermeedia alal. Ta on osalenud näitustel ja residentuurides Ungaris, Eestis, Saksamaal, Leedus, Taanis, Šveitsis, Lõuna-Koreas, Hollandis ja Venemaal ning tegutseb peamiselt loodus- ja humanitaarteaduste ristumiskohtades meie keskkonna ja elu hüvanguks. Kunstnik näeb erinevaid meediavorme kui ühiskonnas loominguliste lahenduste leidmise võimsaid suhtlemis-, harimis- ja kohanemisvahendeid.
„Vanatühja jälil Kuuni“ tõotab kujuneda uuenduslike ja mitmekesiste teoste mõtlemapanevaks väljapanekuks, mis uurib meie aja pakilisi ökoloogilisi ja sotsiaalseid probleeme. Näitus on Tallinna Linnagaleriis avatud 9. juunist 27. augustini 2023.