Skip to main content

Vanatühja jälil Kuuni

Kuraator: Corina L. Apostol

Tallinna Kunstihoone kutsub vaatama Corina L. Apostoli kureeritud mõtlemapanevat näitust „Vanatühja jälil Kuuni. Milline on kunst Kuu hõivamise ajal?“. Näitus uurib Kuu hõivamise ideega seotud sügavaid ning keerukaid küsimusi, esitledes kunstnike Agate Tūna (Läti), Amélie Laurence Fortini (Poola/Kanada), Ann Mirjam Vaikla (Eesti), Pau/a (Läti/Saksamaa) ja Jila Svicevici (Eesti/Ungari/Serbia) teoseid ning Eglė Šimėnaitė (Leedu) performance’it. Vanatühja jälil Kuuni“ avatakse 8. juunil 2023 kell 18.00 Tallinna Linnagaleriis.

 

Ammutades inspiratsiooni 19. sajandi Eesti rahvajutust „Kuutõrvajad“, süüvib näitus kunsti ja kunstniku tähtsusesse meie maailmanägemise kujundamisel Kuu hõivamise ajajärgul. Eesti päritolu Ameerika kirjaniku Selve Maasi ümberjutustatud lugu räägib sellest, kuidas Vanapagan hakkas Kuud tõrvama, kuid jäi sinna igaveseks lõksu. Muistendi järgi on suured kraatrid, mida me Kuu pinnal näeme, tekkinud Vanapagana vihast ja tõrvastest jalajälgedest. Kuu ülevärvimine ülekantud tähenduses ei tõstata üksnes küsimusi meie suhte kohta Kuu pinna ja kosmosega, vaid toob esile ka selliste kunstiliste ettevõtmiste eetilise ning poliitilise mõju laiemalt.

 

Kuraator Corina L. Apostol rõhutab kunsti tähtsust ja selle võimalikku mõju meie arusaamale Kuu hõivamisest: „Mida tähendaks Kuu ülevärvimine? Ehkki kunstil on võime inspireerida ja asju kahtluse alla seada, võib see ühtlasi tugevdada jõustruktuure ja põlistada ebavõrdsust. Kuu hõivamise võimalusi uurides peame ühtlasi arvestama oma tegude eetiliste ja poliitiliste tagajärgedega.“

Näitusel eksponeeritakse avatud konkursiga välja valitud teoseid. Ann Mirjam Vaikla kunstiprojekt „Võimu jälg“ esitab väljakutse ida ja lääne geopoliitiliste pingete narratiivile, kutsudes vaatajat mõtisklema, kuidas jõustruktuurid on kujundanud meie maailmanägemist. Amélie Laurence Fortini visionäärlik kunstiteos „Sinise Kuu projekt“ kujutab energia ja kestlikkuse futuristlikku ning utoopilist nägemust, esitades väljakutse traditsioonilisele imperialistlikule mõttelaadile. Jila Svicevici kunstiinstallatsioon „Kuuvõru“ uurib sotsiaal-ökoloogilist kaasamist ja keskkonnateadlikkust seoses Kuu hõivamisega. Pau/a teos „Kuukõnd Kuul“ ergutab kriitilist mõttevahetust asunike koloniaalpoliitika ja neoliberalismi teemal. Agate Tūna „Ettenägematu spektrum“ ärgitab vaatajaid Kuu kui Maa valvuri rolli taas üle vaatama ning Eglė Šimėnaitė performance „Võtke vähem ruumi ja kaduge“ pakub aga Kuust inspireeritud lummavat kogemust, kutsudes publikut mõtisklema astronautide tajumuutuste üle.

 

Selliste eripalgeliste kunstiprojektide kaudu vallandavad näitus „Vanatühja jälil Kuuni“ ja teised kunsti ning üldsust ühendavad projektid hulga vaidlusi ja tõstatavad eetilisuse, vastutustunde, teostatavuse, rahastuse, vastuvõtu, tõlgenduse ning kestlikkuse küsimusi.

 

Kuraator Corina L. Apostol rõhutab näituse tähtsust laiemas kontekstis: „Kuu on võimu sümbol, kuid ühtlasi on sellest saanud võimuvõitluse uus ääremaa, sise- ja välissurvete ning autonoomia ja koloniaalkontrolli heitluse paik. Milline võiks olla kunsti ja kunstniku roll neis võimumängudes?“

 

Olete oodatud näituse „Vanatühja jälil Kuuni. Milline on kunst Kuu hõivamise ajal?“ avamisele 8. juunil kell 18 Tallinna Linnagaleriis (Harju tn 13). Näitus jääb avatuks 27. augustini 2023.

 

Avaüritusel kutsume publikut osalema kunstnik Eglė Šimėnaitė performance’il „Võtke vähem ruumi ja kaduge“, mis algab kell 20.

Facebooki sündmus