Skip to main content

Mälu kaob II

Saskia Järve

Tallinna Linnagaleriis avatakse maalikunstnik Saskia Järve näitus, kus ajas moonduvaid mälestusi uuriv kunstnik keskendub sel korral isiklike mälestuste asemel kollektiivsetele. “Kui õigesti me üldse mäletame sündmusi, mis meie elus on olnud?” küsib Järve ja maalib muuhulgas ühe võimaliku keisrinna, kummitusliku Estline’i laeva ja nurjunud pangaröövi.

2016. aastal Tartu Kunstimajas ja Toompea lossi kunstisaalis isiknäitustega esinenud Saskia Järve (1979) on 2009. aastal omandanud Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti magistrikraadi. Figuratiivse maalijana käsitleb ta igapäevaelu sündmusi, keskendudes seejuures inimloomuse keerukusele ja psühholoogiale. Tema loomingus segunevad kaadrid isiklikust arhiivist rahvasuus ja popkultuuris levivate kujundite ja lugudega, mõjudes meile ühtaegu tuttavlike ja võõrastavatena.
Kunstihoone kuraator Siim Preiman leiab, et Järve hiljutises maalikeeles on ühendavaks elemendiks meri. “Merd kohtame esimest korda juba tema magistritöös. Mitu aastat kestnud seerias “Mälu kaob” on meri talle laenanud oma sinakas-hallika koloriidi, merest ilmub viirastuslik laev ning merre loojub seeria lõpetuseks hollywoodilikult roosa päike.”

 

Näitusel „ Mälu kaob II“ näeme Järve aktiivse jäljejahi tulemusi. Meile kõigile rohkem või vähem teada-tuntud lood avanevad kunstniku töötlusel uutest vaatenurkadest, ilmuvad üksiksündmustena hetkeks meie teadvusesse ning kaovad siis jälle suuremasse kollektiivsesse mälestuste merre. Õigupoolest leiab Järve end üllatusega jälle tuttavalt mängumaalt. Jagatud mälestuste kohta lugedes avastas maalikunstnik, et indiviidi võime meenutada ja mäletada on põimitud sotsiaalselt jagatud mälu raamidesse. Seega on individuaalsete mälestuste salvestumise eelduseks, et nende sisu oleks ühtlasi ka kollektiivne.

 

Näitusele on heli andnud helikunstnik ja -kujundaja Villem Jahu, kes lisaks näituste helindamisele annab tihedalt laive nii Eestis kui välismaal ning 2016. aastal andis välja uue albumi.

 

Täname näitusele õla alla panemise eest: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Pixmill Estonia, Paul Järve, Villem Jahu, Villu Villmann