Skip to main content

Marco Laimre. Motor

Kuraatorid: Indrek Köster ja Taavi Talve (Johnson ja Johnson)

Alates 16. detsembrist on Tallinna Kunstihoones avatud Marco Laimre isikunäitus MOTOR, kus kohtuvad kaasaegne kunst, motokross, garaaž, maastik, sport ja tehnika. MOTOR on kunstnikust motohuvilise püüd ratsionaliseerida oma kirge – leida sõitmiseks mingi praktiline põhjus selle asemel, et lihtsalt sõita.

 

Kunstnik püstitab näitusel mitmeid küsimusi: Kuidas ühildada kunstiprotsess ja motosport? Kuidas sümboliseerida maastikut mootorratturi vaatepunktist? Mis toimub garaazipoeetika ülekandmisel kunstinäituse konteksti, või vastupidi? Mille poolest erineb parandamine protsessina loomisest? Kas mootoril on nägu?

 

Kuraatorite sõnul kujutab näitus MOTOR endast Laimre läbielatud sissevaadet garaažikultuuri, selle alalise isetegemise ja -leiutamise maailma analüüsi ning ühendusi hobispordi ja isikliku kunstipraktika vahel.

Näitusel on väljas Laimre uusimad fotoseeriad, installatsioonid ning heli- ja videoteosed, mis ühel või teisel viisil käsitlevad tema suhet moto- ja garaažikultuuriga.

 

Kunstihoone kuraator Siim Preiman leiab, et Laimre suudab näitusel võluva lihtsusega kokku tuua enda suurimad kired – spordi ja kunsti – ning panna vaatajat asju hoopis teises valguses nägema. “Kuigi need kaks maailma võivad paljudele esmapilgul erinevad tunduda, leidub nende vahel küllaga sarnasusi. Spordi alla kuuluvad ühtemoodi kulturism ja malemäng, kunsti alla figuratiivne skulptuur ja kontseptualism – eri valdkondade erinevad ilmingud võivad vahel omavahel olla sarnasemad kui ühe maailma kaugeimad äärmused.”

 

Marco Laimre kiirendus- ja pidurdusjäljed Eesti kunstiajaloos on vaieldamatud. Uuenduslik, lõpuniminev ja värske on märksõnad, mis iseloomustavad iga Laimre ülesastumist. Seekordne suur Laimre isikunäitus viib lõpuni 2015. aastal Hobusepea galerii näitusel “Nurrr” alustatud sportkunsti suuna. Näituse kontekstis sooritab kunstnik sisseelamise motokrossi hobimaailma ja vaatleb seda agendina seestpoolt.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakond, Maris Karjatse, Anna Kaarma, Reimo Võsa-Tangsoo, Raul Keller.