Skip to main content

Maria Valdma. Mälupalee

Kuraator Siim Preiman

Kuidas rääkida vaikides? Kuidas mäletada meenutamata? Mälupalee on mäletamise meetod, millega mõtteis paigutatakse kujutised endale hästi tuntud kohta. Iga kujuteldav palee on läbinisti isiklik. Mida leiaks eest võõras, kellel õnnestuks imekombel ühte sellisesse paleesse sattuda?

 

Eeloleval näitusel esitleb Maria Valdma oma uusimaid ehteid, mille materjalideks on põletatud ja valgendatud puit, portselan ning kuld. Erinevalt kujutavast kunstist ei ole ehetel luksust olla kohaspetsiifilised, vaid need peavad suhestuma kõiksuguste rõivaste, isiksuste ja interjööridega. Aga kunstnik on ikka kunstnik ning inspiratsioon, aines ja tööprotsess on sageli sügavalt isiklikud. Valdma ehteid ilmestab just see isikliku ja üldise vastuolu: soov ühtaegu mäletada ja endale hoida ning unustada ja lahti lasta.

 

Näituse helikujunduse on loonud Helena Tulve.

Maria Valdma on ehtekunstnik, kelle loomingu läbivad teemad on poeetiline ruumi- ja objektikäsitlus. Ta oli aastatel 1996–2005 tegutsenud kunstirühmituse F.F.F.F. liige. Lõpetanud Kunstiakadeemia metallikunsti eriala (MA). Valdma teoseid on kunstimuuseumi ning tarbekunsti- ja disainimuuseumi kogudes, erakogudes Soomes, Ameerika Ühendriikides, Leedus, Saksamaal ja Eestis. Viimased isikunäitused „Läbipääs“ A-galeriis (2014) ja „Ära“ Draakoni galeriis (2016).