Skip to main content

Misanstseen

Kuraator: Andreas Nilsson

14. juunist on Tallinna Linnagaleriis avatud rühmanäitus „Misanstseen“, mis tegeleb sotsiaalse aktiga igapäevaelus, maailma kui lava kontseptsiooniga ning kaasava kujutlusvõime tähtsusega.

 

Osalevad kunstnikud Julia Bondesson (Rootsi), Merike Estna (Eesti), Luca Frei (Šveits), Jaakko Pallasvuo (Soome) ja Filip Vest (Taani). Kuraator on Andreas Nilsson.

 

Näitus avatakse neljapäeval, 13. juunil kell 18 ja see jääb avatuks 18. augustini.

 

„Misanstseen“ on korraldatud omamoodi avatud lavana, millel puudub lavatagune ja -esine ning kus kunstiteoseid (skulptuurist ja maalist video, performance’i ja installatsioonini) võiks tõlgendada kui lavastuse eri vaatusi, ehkki ilma kindla narratiivi ja selgete seosteta. Teosed võtavad luubi alla kehade omavahelised, kehade ja esemete ning esineja ja publiku sotsiaalsed suhted. Näituse avamisel esitatakse Julia Bondessoni uut performance’it ning samuti käivitatakse performatiivsel viisil Merike Estna uus teos. Kolmas näide näitusel esitatud töödest on Filip Vesti osaluspõhine „kuuldemäng“ ja installatsioon „Maja kolmele häälele“, mis kutsub vaatajad võtma esitaja rolli.

 

„Galeriiruum erineb teatriruumist, sest siin puudub sageli esinejaid ja vaatajaid lahutav arhitektuuriline piir, mistõttu loob see teistsuguse intiimse suhte ning soodustab kehade ja objektide vahelist suhtlust piiratud ruumis,“ ütleb kuraator Andreas Nilsson. „Kuna mõni eksponeeritud kunstiteos ei ole vormilt püsiv, mõjutab nende tajumist ka see, millal vaataja galeriiruumi siseneb. Seda laadi näituseformaat võib esitada väljakutse eksponeerimisele endale – kus see algab ja kus lõppeb ning kas see on terviklik ilma live-elemendita?“

„Misanstseen“ on kolmas Andreas Nilssoni kureeritud näitus sarjas, mis käsitleb ajalikkust, suhet üürikese ja jäädava vahel ning performance’i-põhise ja visuaalkunsti vahelist ruumi. Varasemad näitused samas sarjas olid „Külalised“ 2015. aastal Võrus toimunud linnaruumiüritusel „Kilomeeter skulptuuri“ ning „Küünlapäev“ 2017.–2018. aastal Helsingis SICis.

 

Andreas Nilsson on kuraator ja kirjanik. Ta on Malmö moodsa kunsti muuseumi assistent-kuraator ning on viimastel aastatel teinud palju koostööd Läänemere piirkonna kunstnike ja asutustega. Nilsson on mitmel näitusel uurinud visuaal- ja etenduskunstide vahelist ruumi.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kunstnike Liit, Veinisõber, AkzoNobel, Nordic Culture Point, Danish Arts Foundation, Iaspis

Facebooki sündmus