Skip to main content

Noora Nio-Juss. Kaetud

„Kas on võimalik ennast peita ja kaitsta praeguses ühiskonnas, kus anonüümsus on olematu ja igaühe alastus kõigile nähtav?“ küsib Soome kunstnik Noora Nio-Juss.

Noora Nio-Juss on sündinud Helsingis, kus ta ka elab ja töötab. Kunstiõpinguid alustas Noora Tallinnas, siin sai ta bakalaureusekraadi maali alal, siin kohtas ka tulevast abikaasat ja laste isa. Pärast pikka pausi, kuhu mahub pere loomine ja nelja lapse sünd, jätkas Noora õpinguid nüüd juba Helsingi kunstiülikooli kunstiakadeemias, mille lõpetas maalimagistrina aastal 2017.

Mõni aeg tagasi alustas Noora tööd puulõikegraafika suurte ja töömahukate formaatidega, mille „muster“ oli äratuntavalt maaliline ning mis sarnanesid teemavalikult ja väljenduse intensiivsuselt tema monotüüpiate, guaši- ja õlimaalidega. Aina süvenev tehnika eripäraga arvestamine on viinud Noora viimase aja loomingu veenvalt graafilisuse suunas. Unikaalsed, käsitsi teostatud tõmmised, sarjasisesed variatsioonid ja harjumuspäratud eksponeerimisviisid panevad Noora Nio-Jussi jõuliselt sugestiivsetele puulõigetele tugeva omanäolisuse pitseri.

Näituse „Kaetud“ kohta sõnab autor: „Loodus on koht, kuhu põgeneda, millesse hajuda ja peituda, olla orgaaniline osa veel suuremast tervikust kui inimühiskond.“

Täname: Alfred Kordelini fondi ning Soome kunstide edendamise keskust.