Noora Nio-Juss. Peidetud. Hooded. Спрятанный. Puulõige/ Woodcut/Kсилография. 2018

Noora Nio-Juss. Kaetud

Noora Nio-Juss on saanud bakalaureusekraadi maalikunsti erialal Eesti Kunstiakadeemias aastal 2000 ja omandanud maalikunstniku magistrikraadi Helsingi Kunstiülikooli kunstiakadeemias 2017. Mõni aeg tagasi alustas ta puulõikegraafikaga ─ suurte ja reeglina töömahukate formaatidega, mille „muster“ oli äratuntavalt maaliline ning mis sarnanesid teemavalikult ja väljenduse intensiivsuselt kunstniku monotüüpiate, guaši- ja õlimaalidega. „Minu jaoks tähendab graafikategemine pidevat liikumist organiseeritud, korrapärase ja aeglase tehnika ning ekspressiivse, füüsilise ja intuitiivse maalijamina vahel“ ütleb ta ise.

 

Aina süvenev tehnika eripäraga arvestamine on viinud Noora viimase aja loomingu veenvalt graafilisuse suunas. Graafika paljundatavuse võlust ta suurt ei hooli. Juhtub, et õhukesele paberile käsitsi trükitud ja vahest otse seinale kleebitud tõmmiste eluiga ei ületa näituse kestmise aega. Kontseptuaalsete mõttelendude suhtes ettevaatlik, lähtub Noora oma tööde sõnumi edastamisel eelkõige kujundi kõnekusest ja valitud meediumi poolt dikteeritud teostuse spetsiifikast; autoripoolne üldistus ja selle aluseks olev reaalsus on talle samavõrd tähtsad. Soome kunstile omane loodusest inspireeritud monumentaalsus kajastub tugevalt ka Noora Nio-Jussi loomingus. Näituse „Kaetud“ kohta sõnab autor: „Loodus on koht kuhu põgeneda, millesse hajuda ja peituda, olla orgaaniline osa veel suuremast tervikust kui inimühiskond.“

 

Noora Nio-Juss on osalenud arvukail isiku- ja grupinäitustel Soomes, tema viimane Eestis toimunud näitus oli Draakoni galeriis 2006. aastal.

 

www.nooraniojuss.com