Skip to main content

Siim Tõniste ja Üüve-Lydia Toompere. Kas sa etendad iseennast?

3.04.2021 ja 4.12.2021

Keskpäevast südaööni vältavas kestvuslavastuses vastutavad etenduskogemuse eest võrdselt nii etendajad kui ka publik. Selles sotsiaalse koreograafia projektis põimuvad ühes ruumis viibivate inimeste suhte: otsused, kõhklused, teod ja tegematajätmised individuaalsetesse ja kollektiivsetesse käitumismustritesse. Kaksteist tundi vältava etenduse jooksul tekib osalejate ja etendajate füüsiline ning verbaalne dialoog, mille kulg on ennustamatu, aga kõigi osaliste juhtida. Käivitav jõud selles dialoogis on küsimuste esitamine ja küsida võib põhimõtteliselt ükskõik mida. Peale Tõniste, Toompere ja külastajate võtavad projektist osa live-muusikud ja DJ-d, kes lavastuse vältel tekkivale helikeskkonnale ja selles toimuvale dialoogile oma mõjutused lisavad.

Siim Tõniste ja Üüve-Lydia Toompere on vabakutselised etenduskunstnikud, lavastajad ning koreograafid. Nende looming põhineb kogukondlikel uurimustel ja dokumentaalsetel materjalidel. Viimased koostööd on sotsiaalse koreograafia ja osalusteatri lavastus „supersocial“ (augustis 2020) ja eestlaste terrorismihirme käsitlenud „Plaan T“ (märtsis 2018 koos Piret Jaaksiga, mõlemad Kanuti Gildi SAALi kaasproduktsioonid). Sügisel 2020 võitsid nad festivali Fast Forward – Europäisches Festival für junge Regie residentuuripreemia.

 

Tallinna Kunstihoone 2021. aasta programm käsitleb muu hulgas inimkeha ja selle äärmisi seisundeid. Ühel pool on justkui sünnieelne keha nime, soo ja rollita. Teisel pool sotsiaalselt võrgustunud keha, millel juba lasuvad ootused, kohustused ja piirangud. Kevadnäituse satelliitnäitus „Mina olen ja räägin“, Sten Ojavee ja Siim Preimani kureeritud „Sada särki seljas“ ning Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste lavastus „Kas sa etendad iseennast?“ paigutuvad nende kahe seisundi vahele ning ühel või teisel moel otsivad nende lepitamise võimalusi.