Skip to main content

SOOLO / Riho Sibul

Pühapäeval, 30. augustil kell 16 esineb Tallinna Kunstihoones Riho Sibul improvisatsioonilise soolokavaga, kus keskseks teljeks on soomeugrilik „uit“!

 

Riho Sibul (snd 26. juunil 1958) on eesti kitarrist, laulja ja helilooja, kelle isikupärase käekirja tunneb ära tuhandete seast. Muusikat õppis ta muusikaklassis ja aastail 1976–1977 Tallinna Pedagoogilises Instituudis. Riho Sibul on ka mitmekülgne helilooja ning loonud muusikat rock’n’roll’ist bluusini ja lüürilistest ballaadidest („Kuulaps“) filmimuusikani. Oma eeskujudena on ta nimetanud Jimi Hendrixit, Jeff Becki, Wayne Krantzi ja Bill Friselli. Kui varasematel aastatel piirdus ta vaid pillimänguga, siis Ultima Thules alustas ta oma lauljateed.

 

Riho Sibula praktiline muusikategevus algas 1976. aastal Gunnar Grapsi Magnetic Bandis. Sellele järgnes ansambel Haak ja ansambel Propeller, millele sai 1980. aastal saatuslikuks kurikuulus „jalgpalliskandaal“ Kadrioru staadionil. Hiljem on Sibul musitseerinud koosseisudes In Spe, Kaseke, Tõnis Mägi ja Music Seif, Jaak Joala ja Lainer, VSP Projekt ehk instrumentaalkooslus Vaigla-Sibul-Põder ja Ultima Thule, mille esikitarrist ta on tänaseni.

 

1981. aastal võitis Riho Sibul ansambli Kaseke koosseisus Tartu muusikapäevadel peaauhinna. 1982. aasta Tartu muusikapäevadel valis ta parimaks muusikuks korralduskomitee ja aasta hiljem pälvis ta sama tunnustuse publikult. 2001. aastal anti Sibulale Valgetähe V klassi teenetemärk. 2010. aasta Eesti Muusikaauhindade jagamisel võitis ta parima džässi-/bluusiartisti auhinna.

 

Alates 2013. aastast tegutseb Sibul ansamblis Juhan, mille looming on inspireeritud Juhan Liivi luulest.

 

Riho Sibul on välja andnud mitmeid sooloplaate, millele on iseloomulik põhjamaine kargus ja melanhoolia: „Poeet külmetab klaasmäel“ (2000), „Jahe Sinine“ (2003), „Must“ (2004), „Lood“ (2007), „Liblikas ja peegel“ (2009), „Kahemehesaag“ (2011), „Berliini Päevik. Taevaskoda“ (2014).

 

Soolo kontserdid toimuvad koostöös Tallinna Kunstihoonega, kuraator Robert Jürjendal. Sissepääs kontserdile näitusepiletiga.