Skip to main content

Teekond maailma lõppu

Holger Loodus

Kunstihoone galeriis avatakse reedel, 08.09. 2017 kell 18.00 Holger Looduse isikunäituse „Teekond maailma lõppu“. Näitus jääb avatuks 08.10.2017.

 

Holger Looduse näitus “Teekond maailma lõppu” Kunstihoone galeriis pöörleb kolme esmapilgul erineva juhtumi ümber: mustanahalise maadeavastaja Matthew Hensoni retk Põhjanabale komandör Robert Peary meeskonna „esimese mehena“ 1909.a., kunstnik Joseph Beuysi šamanistliku müüdiloome ja sotsiaalse aktivismi üheaegne platseerumine 20. sajandi kunstiväljale üle poole sajandi hiljem ning anonüümsed põgenikevood, mis liikusid lühikese, aga intensiivse perioodi vältel läbi arktilise piiriala Venemaalt Norrasse kaks aastat tagasi. Vaatluse all olevaid juhtumeid seobki Põhjapoolus, teekondade lõpp ja algus; selle ajas muutunud tähendused ja sinna jõudmise erinevad viisid.

„Kõik kordub“ ja „kõik on kõigega seotud“ jäävad tühjaksjooksnud ja kulunud lauseteks niikaua kui nad sulle mingil põhjusel naha alla ei roni. Holger Looduse jaoks algas näiliselt mittemidagiütleva tähendusvälja täitmine reisimise teemaga aastal 2016, mil valmis näitus Urlaub. Teekonnaga hargnevad kunstniku tegelaste rändamised paralleelide ja seosteni, vähem või rohkem vettpidavate üldistuste ja lugudeni. Kissis silmadega nägemist teravustades, aga ka naerukortse varjamata vaatab ta oma kangelaste saatusi ega dramatiseeri neid üle. Parem hoida pea võimalikult selge ja silm võimalikult lahti olukorras, kus kindel pind su jalge all pole muud kui triiviv jäämägi.

 

Kunstnik tänab: Kaie ja Rein Loodus, Sander Põldsaar, Mari-Liis Rebane, Tanel Paliale, Hans Lillemets, Marko Sarv, Anna-Liisa Liiver, George Ahulo, Renae Rain, Erle Jusar, Timothy Moutsinga, Igor Ted Moutsinga, Tarvo Porroson, Ahti Lill, Freda Purik, Rain Tolk, Meel Paliale, Tiina Ubar, Raili Keiv, Andreas Altmäe, Kristel Altmäe,
Leho Vilu, Kristi Kongi, Rene Satsi, Triinu Tikas, Anu-Laura Tuttelberg, Andres Teiss, Reio Remma, Heiko Kask, Eesti Kultuurkapital, Kuukulgur Film, Lennusadam, Nõmme lumepark.

 

Holger Loodus on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia restaureerimise (BA 2008) ja maali (MA 2012) alal, täiendanud end Saksamaal, Karlsruhes meediakunsti vallas. Tema esimene personaalnäitus „2015 portreed“ toimus Tallinnas, Draakoni galeriis 2012. Ta elab ja töötab Talllinnas.