Skip to main content

Unio Mystica. Keskaja naiste nägemused ja virtuaalne kujutlusvõime

Üritus algab Püha Katariina kiriku juurest ja lõppeb Niguliste muuseumis. Esimesed 30 minutit veedetakse väljas. Palume vastavalt riietuda. Palume olla 10 minutit varem kohal, et sündmus saaks alata õigeaegselt!

Kutsume teid ainulaadsele ringkäigule „Unio Mystica“, mis toob kokku keskaja naistega seotud müüdid ja igapäevalood ning tänapäeva müstilised feministlikud jutustused. Pakume võimalust etenduskunsti ja virtuaalreaalsuse kaudu osa saada somaatilistest tegevustest ja ulmelistest maailmadest, mis põhinevad erinevatel kogemustel naisena – nii elus kui ka surmas.

 

Jutuvestmisüritusega „Unio Mystica“ lõppeb kaasaegse kunsti kuraatori Helen Kaplinsky kaks kuud kestnud residentuur Tallinna Kunstihoones rahvusvahelise projekti „Beyond Matter / Teisel pool mateeriat“ raames, kus ta uuris naiste virtuaaltehnoloogilisi ja müstilisi nägemusi.

17.00  –  Kuraator Helen Kaplinsky sissejuhatus Püha Katariina kloostris

17.10 – Kunstiajaloolane Anu Mänd, kes keskendub sooküsimustele, surmale ja loomasümbolismile hiliskeskaegses Baltikumi piirkonnas, viib meid kõigepealt vaatama teadaolevalt vanimat eesti naise hauakivi. Niguliste muuseumis arutleme vaeste naiste ja nende laste kogemuste üle: kuidas said väheprivilegeeritud oma hinge surmaks ette valmistada?

17.45 – Kunstnik Dominika Trapp loeb käsikirjalist ürikut, mis annab ülevaate tema kümne aasta pikkusest kunstitegevusest autobiograafiliste mälestuste taustal, mis hõlmavad Ungari maapiirkonnas üles kasvamist, tänapäeva feminismi ebamugavusi ja kunstniku pühendumist somaatilisele intelligentsusele, mõjutatuna müstik ja filosoof Simone Weilist.

18.00 – Kunstnik ja konservaator Olesja Katšanovskaja-Münd esitleb oma rekonstruktsiooni haruldasest ja kahjustatud 15. sajandi maalist, mis kujutab Püha Emerentia ilmutust. Järgneb somaatiline harjutus, mille käigus luuakse side visuaalse stiimuli, sisekaemuse ja kehalise väljenduse vahel.

18.30 – Kunstnik Tai Shani VR-näidendi „Tragodía“ (2019) VR-esitus. Teos räägib kolme põlvkonna naistest kunstniku peres ja nende mitteinimhõimlastest. Vaataja kehastab Vaimlapse avatari, iga pereliikme hiiglaslik peakujutis heljumas napilt väljaspool haardeulatust. Teost võiks vaadelda kui müstilist nägemust leinaajal esile kerkivatest määratlematutest olemise seisunditest.

 

Residentuuriprogramm on ulatusliku rahvusvahelise koostööprojekti „Teisel pool mateeriat. Kultuuripärand virtuaalreaalsuse lävel“ („Beyond Matter – Cultural Heritage on the Verge of Virtual Reality“) osa. Projekti kaasrahastab Euroopa Liidu toetusprogramm „Loov Euroopa“ ning Saksamaa liiduvalitsuse esindaja kultuuri- ja meediaküsimustes. See on pühendatud näituste elavdamise, dokumenteerimise ja levitamise uudsetele digikäsitlustele, samuti virtuaalsete esitusvõimaluste arendamisele kunstis ning kuraatori- ja muuseumitöös.

 

Üritus algab Püha Katariina kloostris ja lõppeb Niguliste muuseumis. Esimesed 30 minutit veedetakse väljas. Palume vastavalt riietuda.

 

Üritus toimub inglise keeles.

 

Kestus ligikaudu kaks tundi

Piletid Fientast.

 

Lisateave: https://www.kunstihoone.ee/ 

https://nigulistemuuseum.ekm.ee/ 

https://beyondmatter.eu/

 

Palume olla 10 minutit varem kohal, et sündmus saaks alata õigeaegselt!

 

NB! Palume esitada üks järgmistest tõenditest:
1. COVID-19 vaktsineerimiskuuri läbimise tõend
2. COVID-19 läbipõdemise tõend

 

Anu Mänd (PhD) on Tallinna Ülikooli ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse vanemteadur. Tema peamised uurimisvaldkonnad on Läänemerepiirkonna hiliskeskaja ja varauusaja ühiskonna- ja kultuurilugu. Ta on teoste „Urban Carnival: Festive Culture in the Hanseatic Cities of the Eastern Baltic, 1350–1550“ (Brepols, 2005), „Keskaegsed altarid ja rentaablid“ (Muinsuskaitseamet, 2019) ning mitmete teiste publikatsioonide autor.

 

Kunstnik Dominika Trapp käsitleb naiste saatust Ungari talupojakultuuris ning selle paralleele naiste kogemustega tänapäeval, sh söömishäirete ja feminismiga Ungari tärkava rahvusluse ajal. Tema maalide juhtivaks meetodiks on intuitsioon ja sisekaemus. Oma kuraatori- ja koostööprojektides algatab Trapp dialooge sotsiaalselt või kultuuriliselt üksteisest kaugete rühmade vahel. Viimasel kahel aastal on ta osalenud residentuuriprogrammides „Art in General“ New Yorgis, „Erste Stiftung“ Viinis ja „FUTURA“ Prahas.

 

Olesja Katšanovskaja-Münd otsib oma loomingus pidevalt puutepunkte interdistsiplinaarsete valdkondadega. Haridus ja töökogemus kujutava kunsti, muuseumipedagoogika ja konserveerimise alal on andnud talle võimaluse tunnetada performance’i-kunsti kunstnikuna, tungida konservaatorina selle sügavamatesse kihtidesse ja uurida haridustöötajana selle toimimist. Tema performance’eid ja uurimisprojekte on hiljuti esitletud Austria kultuurikeskuses New Yorgis ning Suoja/Shelter kunstilaboris ja rahvusvahelisel festivalil Helsingis.

 

Tai Shani tegevus hõlmab etenduskunsti, filmi, fotograafiat ja skulptuuriinstallatsioone, mille keskmes on sageli katsetuslikud naiste monoloogid. Tema eri ajalookäsitlustest inspireeritud fantastilised maailmad avalduvad vaatajate meeles ühtaegu häirivate ja jumalike piltidena. Aastal 2019 oli Tai Shani üks neljast Turneri auhinna pälvinud kunstnikust. Tema viimaste isiku- ja duonäituste ning performance’ite hulka kuuluvad: „DC: Semiramis“ Turner Contemporary galeriis Margate’is (2019), Tetley galeriis Leedsis (2018) ja kunstigaleriis Nottingham Contemporary (2018).

 

Helen Kaplinsky on Helsingis elav vabakutseline kuraator. Ta tegeleb praegu Liverpooli John Mooresi Ülikooli juures Exhibition Research Lab’is praktilise uurimisprojektiga  „Monstrous subjectivities: A re-evaluation of the posthuman in born-digital storytelling“, mida juhendab Joasia Krysa. Tema viimase aja näituste hulka kuuluvad „GENDERS: Shaping and Breaking the Binary“  (Science Gallery, London, 2020) ja „Alembic“ (projektiruumi Res., Goldsmithsi ülikooli ja ICA ühisprojekt, London, 2016–2018). Kaplinsky kuulub Lewishami kunstimaja (London) usaldusühingusse ning peab eri riikides kureerimis- ja kunstiloenguid.

Facebooki sündmus