Skip to main content

Jenny Grönholm. Tulevikumälestused

Kuraator Tamara Luuk

Reedel, 20. jaanuaril kell 18.00 avati Tallinna Linnagaleriis maalikunstnik Jenny Grönholmi isikunäitus „Tulevikumälestused“. Mälestustest ainest otsides põimib kunstnik sisemaailma assotsiatsioone ja mõttelisi aegruume ning esitab neid vaatajale sisendusliku jõuga. Jenny nukravõitu maale iseloomustab pehmendatud maalähedane koloriit, mis kujutatut taustaga ühte sulandab.

 

Soomes sündinud ja haridusteed alustanud, seejärel tudengipõlves Erasmuse vahetusüliõpilasena Tallinnasse tulnud ja siin kunstimagistri kraadi omandanud Jenny Grönholm on nüüdseks leidnud Eestis kodu- ja loomepaiga. Maalikunsti juurde on ta jõudnud eri meediumidega katsetamise kõrvalt sihikindla iseõppijana oma joont ajades. „Tulevikumälestused“ on Grönholmile omaselt sugestiivne näitus, mis kahe jalaga kindlalt maas, ent samas pea pilvedes olles vaatab ühtaegu nii minevikku kui ka tulevikku. 

 

„Emotsionaalsest mälust ja nägemuslikest assotsiatsioonidest kantud seosed juhivad Jenny kunstiloomet ka siis, kui nende algtõuget kannab väljastpoolt saadud elamuse jälg. Looma, looduse ja inimese ühtekuuluvuse märkamine, mitte aadellik ja haritud, vaid talupoeglik käed-mullas-mentaliteet ja selle juurde kuuluv „Kui seda metsa ees ei oleks…“ – kõik see on Jenny piltides olemas. Ta toob meie ette ürgse ja lihtsa, individuaalseid näojooni kokkusulatava maarahva olemise nagu elu arhetüübi, mille me oleme unustanud. Minevikuplaanid ja tulevikumälestused põimuvad Jenny loomingus lahutamatuks, muutes kunstniku, vaataja ja pildi kohtumispaigaks eikellegiaja tõeluse,“ kirjeldab näituse kuraator Tamara Luuk.

 

Näitus „Tulevikumälestused“ jääb avatuks 26. märtsini 2023.

Jenny Grönholm (1988) on maalikunstnik, kes on lõpetanud Eesti kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonnas graafika (BA, 2015) ning installatsiooni ja skulptuuri (MA, 2018) eriala. Varem on ta õppinud Helsingi kunstigümnaasiumis, Västra Nylandsi soomerootsi rahvaülikoolis, Suomenlinnas ja Canterbury kunstiülikoolis. Maalikunstile lisaks on ta tegelenud graafika, keraamika, ehtekunsti ja tegevuskunsti meediumis. Tema viimased isikunäitused olid Rüki galeriis Viljandis 2021. ja Galleria Huutos Helsingis 2022. aastal.