Skip to main content

TEISEL POOL MATEERIAT: Beyond Tuleviku labor

Kuraator Corina L. Apostol

Laura Kuuse ja Camille Laurelli residentuuriprojekt lähtub mõttest, et virtuaalreaalsus on olemas olnud sellest ajast saadik, kui inimesed hakkasid üksteisele lugusid jutustama. Hilisemas ajaloos on muutunud küll tehnilised vahendid, kuid lugude jutustamise ning kuulajate ja vaatajate viimine kujuteldavasse või liitreaalsusesse on jäänud põhiideena samaks. Seega põhineb nende töö tulevikuversioonide kujutlemisel.

Varem on kunstnikud uurinud virtuaalsuse ja kohalolu küsimust. Residentuuri ajal arendavad nad keha ja keskkonna suhte küsimusi edasi, katsetades erinevate meediumidega ja kujutledes tulevikuversioone. Plaanitavas uues meediakunstiteoses on ühtlasi tähtsal kohal vastutus ja vastutusvõime, interaktiivsus ja vastastikune sõltuvus.

Kunstnikud usuvad, et muutlikus keskkonna-, ühiskonna- ja majandusreaalsuses on oluline kujutleda kunstitegevuse abil tulevikustsenaariume, mis põhinevad minevikul ja mitteinimolendite kogemusel. Saame oma kurnatud planeedil üheskoos edasi elada ainult siis, kui mõtestame ümber vaatepunktid, soovid ja harjumused – oma keha ja ruumide sotsiaalse koreograafia ja igapäevatoimingud.

Laura Kuusk

Laura Kuusk elab ja töötab Tallinnas ning kasutab loomingus põhiliselt fotograafiat, videot ja installatsiooni. Suurem osa tema töid töötlevad antropoloogilisi visuaalseid (leid)materjale. Kunstnikku huvitavad ühisteadvuse otsustusmehhanismid. Viimastel aastatel on ta töötanud inimkeha kogemusega keskkonnas: kodus, rõivastes, tehnoloogia ja teiste organismidega seoses. Kuusk eksperimenteerib kehaliste kogemuste visuaalsete jälgedega ja uurib nende seost üldisemate ühiskondlik-poliitiliste protsessidega.

Laura Kuusk õppis Annecy Kõrgemas Kunstikoolis (DSRA, 2014), Eesti Kunstiakadeemias (fotograafia, MA 2008) ja Tartu Ülikoolis (semiootika ja kultuuriteooria, BA 2005). Aastast 2015 on tal ateljee ARS-i kunstilinnakus Tallinnas, samuti on ta olnud Grenoble’is asuva OUI kunstikeskuse liige (2009–2015). Aastast 2015 on Kuusk Eesti Kunstiakadeemia fotograafiaosakonna dotsent.

https://laurakuusk.com

https://www.instagram.com/kuusklaura

Camille Laurelli

Camille Laurelli on Prantsuse kunstnik, kes elab ja töötab praegu Tallinnas. Ta asutas OUI kunstikeskuse ja tegutses aastatel 2007–2014 selle kuraatorina, samuti on ta aastast 2013 Grenoble’is asuva Galerie Showcase’i ja aastast 2016 Vitriingalerii kuraator Tallinnas. Aastast 2015 on Laurelli külalislektor Eesti Kunstiakadeemias, samuti tegutseb ta 2009. aastast Triin Tamme assistendina ning kureeris 2016. aasta septembris koos Nicolas Audureau’ga Tallinna Linnagaleriis rühmanäitust „Lõppematud elud“.

Laurelli konserveerib ja uurib eelkõige digipärandit. Tallinna interaktiivse videomängude muuseumi LVLup! asutajaliikmena töötas ta välja digimängude kogumise struktuuri ja ka interaktiivse haridusprogrammi. Muuseum kuulub nüüd Euroopa Mänguarhiivide, Muuseumiprojektide ja Konserveerimisprojektide Föderatsiooni (EFGAMP). Kunstniku ja kuraatorina on Laurelli huviväljas interaktiivne ja etendustegevus ning videomängud kui mitme erineva narratiivi ja stsenaariumi loomise näited, mis aktiveeruvad ainult mängides või osaledes. Praegu juhib Laurelli Tallinnas videomängude muuseumi LVLup! ja jagab Laura Kuusega ARS-i kunstilinnakus ateljeepinda.

http://camillelaurelli.tumblr.com

https://www.instagram.com/camillelaurelli