Skip to main content

“Transs” finissage: kuraatorituur ja kunstnikuvestlus

7. Tallinna Fotokuu peanäituse “Transs” lahtioleku viimase laupäeva, 25. novembri õhtul kell 18.00 kutsume teid ringkäigule näitusel koos kuraator Ilari Laamaneniga. Tuurile järgneb vestlus kunstnike Norman Orro ja Joonas Timmiga ümber nende heliskulptuuri „Tuul kui sosin, šiffer ja maagiline rehkendaja” (2023).

 

Sündmus viiakse läbi inglise keeles ja on külastajatele tasuta.
Ilari Laamanen on New Yorgis tegutsev kuraator. Oma projektides vaatleb Laamanen kommunikatsioonivõimalusi ja väljakutseid hüperühendatud kultuuris. Ta on töötanud New Yorgi Soome Kultuuri Instituudi programmijuhina (2013–2020), kus ta kaasasutas ja juhtis MOBIUSe stipendiumiprogrammi vabakutselistele ja institutsionaalsetele kuraatoritele. Laamanen omandas magistrikraadi kureerimise, kunstivaldkonna juhtimise ja vahendamise erialal Aalto Ülikoolis ning bakalaureusekraadi meediaõpingute alal Turu Ülikoolis.

 

Norman Orro on kunstnik ja muusik, kes tegutseb ökoloogia, tehnoloogia ja humanitaaria ristmikul. Tema helikunstiprojekt „Music For Your Plants” uurib maailma posthumanistliku prisma läbi, kus inimkesksed vaated pole domineerivad. Kasutades spekulatiivseid ja algorütmilisi loometehnikaid, püüab projekt ületada kunstlikku lõhet looduse ja kultuuri vahel. Semantiliste ja atmosfääriliste helide vastastikmõjus on tajutav teatav õõvastav, kuid samas meeldiv toon — tehislikust inimhäälest saab omamoodi linnulaul kividele. 2010. aastal alguse saanud projekti raames on Orro loonud nii kontseptuaalseid albumeid, visuaalseid esseid kui installatsioone, mis on päädinud ka mitmete märkimisväärsete koostöödega, nagu 56. Veneetsia biennaali Hiina paviljoni helikujunduse, DISmagazine’ile ja Ofluxo platvormile loodud audiovisuaalsete veebiinstallatsioonide ning esinemistega Creamcake festivalil ja Creepy Teepee’l.

 

Joonas Timmi sukeldub käsitöö modernsesse identiteeti, sulatades traditsioonilised puidutöötlemise meetodid sujuvalt kaasaegsete tehnoloogiatega nagu VR-modelleerimine, 3D-printimine ja CNC-freesimine. Tema töö on uurimus inimkogemusest ja meie materiaalsete omandite psühholoogilistest kihtidest, luues teoseid, mis tekitavad nostalgia ja igatsuse tunde, samal ajal funktsionaalsuse piire nihutades. Tema loomingule on iseloomulikud naturalistlikud vormid ja peaaegu inimlaadne kohalolu, mis kutsub vaatajat mõtistklema objektide rolli üle meie igapäevaelus ning nende võime üle tekitada emotsioone.