Skip to main content

Vello Vinn. ∞ & ○

Kuraator: Andreas Trossek

Kunstihoone galeriis avatakse 17. oktoobril kell 17.00 Vello Vinna estampgraafika ülevaatenäitus „∞ & ○“ (loe: lõpmatus ja ring), mis on läbilõige kunstniku enam kui poole sajandi pikkusest loometeest.

 

Näituse temaatilises keskmes on sõjajärgse eesti kunsti ühe uuenduslikuma graafiku arengulugu 1960. aastatest tänapäevani. Sellest tuleneb ka näituse krüptiline, sümbolites esitatud pealkiri, mis viitab otse loomulikult Vello Vinna loomingut üldiseloomustavale korrastatud sümmeetriaprintsiibile.

 

Vello Vinn on sündinud 4. oktoobril 1939 Saaremaal, elab ja töötab Tallinnas. Alates Eesti Riikliku Kunstiinstituudi ehk praeguse Eesti Kunstiakadeemia lõpetamisest 1968. aastal pälvis ta kiiresti tähelepanu graafikakunsti näitustel nii Eestis kui ka välismaal. Üks läbivaid liine kunstniku popilik-sürreaalses fantaasiaküllases estampgraafikas on keskkonnateema, täpsemalt inimese ja keskkonna omavaheline suhe.

 

Tema loomingut on eksponeeritud arvukatel rahvusvahelistel triennaalidel ja biennaalidel (9. Ljubljana graafikabiennaal, ostupreemia, 1971; 36. rahvusvahelise Veneetsia kunstibiennaali satelliitnäitus „Tänapäeva graafika“, 1972) ning muudel isik- ja rühmanäitustel. Tema teoseid leidub mitmes olulises muuseumikollektsioonis: Eesti Kunstimuuseum Tallinnas, riiklik Tretjakovi galerii Moskvas, Ludwig-Forum für Internationale Kunst Aachenis, Norton ja Nancy Dodge’i kollektsioon Zimmerli kunstimuuseumis jm. Eesti Kunstnike Liidu liige on ta aastast 1970, auliige aastast 2013. 

Näitus jääb avatuks 15. detsembrini.

 

Täname: Raili Vinn, Elnara Taidre, Elin Kard, Raamiruum, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital