Vestlussari „Tee sillutamine uuele maailmale“. Queer praegu
ruum A 501
Vestlussari „Tee sillutamine uuele maailmale“ pakub kaasahaaravaid arutelusid teemadel, mis puudutavad Eesti konteksti ja üleilmset kunstielu. Silmapaistvate kõnelejate hulka kuulub kunstnikke, kuraatoreid, kollektsionääre, haridustöötajaid, aktiviste ja muid kultuuriinimesi, kes arutlevad kriitiliselt päevakajaliste teemadel. Kõik vestlused toimuvad Eesti Kunstiakadeemias.
Vestlussari on mõeldud omamoodi sissejuhatusena kunstiorganisatsiooni Creative Time algatusel ilmuvale raamatule „Making Another World Possible: 10 Creative Time Summits, 10 Global Issues, 100 Art Projects“ (Routledge, 2019), mille toimetajad on Corina L. Apostol ja Nato Thompson. Raamat käsitleb sotsiaalselt angažeeritud kultuuripraktikaid, mis tegelevad tänapäeval hädavajalike sotsiaalsete liikumistega. Lisaks sisaldab raamat kollektiivi Chto Delat / Что делать / Mida teha? koostatud sotsiaalselt angažeeritud kunsti ajajoont ning pakub ülevaate valdkonna hetkeseisust, käsitledes tellitud esseede kaudu süvitsi kümmet globaalset teemat ja tutvustades umbes sadat inspireerivat kunstiprojekti kogu maailmast.
Queer praegu
Osalejad: Ede Raadik, Mari Bastashevski, Zach Blas
Kuidas soodustab ja arendab digitaalne ühendatus virdsooliste valijaskondade esindatust internetis, sealhulgas transseksuaalide ja muude sooliste vähemuste kogukonna loomingulist, sotsiaalset ja poliitilist eneseväljendust? Vestluses vaatleme ka kväär- ja feministlikke kunstipraktikaid kui esteetilisi sekkumisi, mis jõuliselt mõjutavad teaduse ja tehnoloogia, pedagoogika ja majanduse tavasid, diskursusi ja tulevikku.
Ede Raadiku loomingut iseloomustab intellektuaalne ja poeetiline, kuid rõhutatult kuiv lähenemisviis. Kunstnik loob teostesarju; tema tööd kujutavad sageli skeeme ja diagramme, kus ta esitab statistikat süsteemide kohta, mis alati sisaldavad ka tundmatut elementi, viidates esitatud objekti absurdsusele ja ebausaldusväärsusele.
Mari Bastashevski on kunstnik, kirjanik ja teadlane. Tema teosed, mis tavaliselt põhinevad ulatuslikul interneti- ja kohapealsel uurimistööl, lõimivad teabe, fotode ja tekstide ilminguid, et vaadelda visuaalse esituse rolli riigiettevõtete võimu loomisel ja säilitamisel.
Zach Blas on kunstnik, filmilooja ja kirjanik, kelle praktika hõlmab tehnilist uurimist, teadustööd, kontseptualismi, performance’it ja ulmet. Ta on Londoni Ülikooli Goldsmithsi Kolledži visuaalkultuuride osakonna lektor.